Jak vytvořit terasu, která odolá silným dešťům?

Letošní červen byl podle statistik nejdeštivější od roku 1961. S možnou přítomností vody je tak potřeba počítat už před samotnou realizací terasy. Člověk by se měl nejprve rozhodnout, z jakého materiálu chce mít podlahu, a tomu přizpůsobit i samotnou pokládku, která zajistí funkční odtok vody. Stejně tak je potřeba vzít do úvahy i zastřešení, které bude chránit veškerý nábytek na terase.

0
foto: mb-keramika

Dlažba jako základ

Základem terasy, která bude s přehledem odolávat vodě, je dobře zvolená dlažba. Jako méně vhodná varianta se jeví například dřevěná podlaha, která je citlivá na vlhkost, a navíc je náchylnější k mechanickému poškození. Při volbě keramické dlažby se člověk těmto nevýhodám vyhne, spolehnout se totiž může na skvělé technické vlastnosti této varianty, jako je například odolnost vůči vodě, mrazu i slunečním paprskům. Pokud uživatel přeci jen touží po dřevěné podlaze, nabízí se řešení v podobě keramické dlažby imitující dřevo. „Na první pohled je keramická dlažba od té dřevěné nerozeznatelná, navíc je dostupná i ve formátu prken, které dokonale připomínají pravou dřevěnou podlahu,“ popisuje jednatel firmy M. B. KERAMIKA Martin Bezděk. Rozdíl mezi dlažbou a dřevem se objeví při změnách počasí, kdy dlažba vypadá stále jako nová na rozdíl od dřeva, které s postupem času neustále pracuje. Dlažba z keramiky si naopak svůj původní vzhled zachová několik desítek let.

Pokládka, která zajistí odtok vody

V souvislosti s podlahou je vždy potřeba zvážit všechny možnosti pokládky, které budou pro konkrétní terasu nejvhodnější. Pokud je pro člověka odolnost vůči vodě a dešťům prioritou, nabízí se jako optimální řešení tři možnosti – pokládka do trávy, štěrku či na terče. U všech jmenovaných není nutné dlažbu spárovat a volné mezery mezi dlaždicemi zaručí perfektní odtok i v případě silných dešťů. U trávy i štěrku se voda jednoduše vsákne do podkladu. Na podlaze terasy se tak netvoří velké louže. Při realizaci pokládky na terče je však potřeba myslet na spádování podkladu, které se postará o odvod vody.

Hydroizolace při pokládce na terče

Pokud se člověk rozhodne pro pokládku na terče, neměl by v případě, že se jeho terasa nachází například na střeše bytového domu, opomenout ani hydroizolační vrstvu. Ta umožní jednoduchý odtok vody po povrchu, díky čemuž se voda nevsakuje do podkladu a nezatíká dovnitř stavby. „Dlažba na terče se pokládá přímo na hydroizolační fólii ochráněnou geotextilii bez nutnosti provádět další stavební práce. Dlažbu je možné kdykoliv rozebrat – například v případě nutnosti výměny nebo opravy hydroizolace, a poté ji znovu položit. Jedná se tedy o uživatelsky velmi příznivé řešení.“

Zastřešení ochrání veškerý nábytek

Součástí každé funkční terasy je bezpodmínečně zastřešení. To ochrání veškerý nábytek používaný nejen během sezóny. Jednou z možností zastřešení může být jednoduchá pergola, kterou si zvládne doma udělat téměř každý zdatný kutil. Ta však bohužel neposkytuje vysokou ochranu před deštěm. Vhodnější volbou tak bude například zasklení, které umožní trávit čas na terase i během deštivého počasí. Díky sklu bude navíc v prostoru mnohem více světla, takže se při podvečerním posezení člověk vyhne nutnosti svícení.

Pokud máte raději přírodní materiály, můžete vsadit na modřín, thermoborovici nebo dřevoplast, který spojuje snadnou údržbu a zajímavou strukturu, jako má dřevo. To samé platí pro dřevěné pergoly, kde lze vybírat z KVH či BSH hranolů. Ve všech případech je nutné kvalitní ošetření lazurou, olejem a montáž za pomoci nerezových spojovacích komponent. Pro realizaci kontaktujte odborníky, protože jedině tak se dostanete k požadovanému výsledku bez komplikací.