Jak si vybrat správný pracovní oděv?

Bez vhodného pracovního oděvu se některé profese zkrátka neobejdou. Nejde přitom ani zdaleka o to, že by snad měl vykonavatel toho či onoho povolání vypadat tak či onak, pracovní oděv je především tou nejdůležitější ochrannou pomůckou. A platí to i pro práci v dílně nebo na zahradě. Proto je jeho výběr velmi důležitý a je třeba k němu přistupovat zodpovědně, ať již vybíráte pracovní oděv pro sebe, či pro své zaměstnance.

0
Foto: WhiteYura/Shutterstock

Pracovní oděv jako nezbytnost

Seznam povolání, která musí dbát na nošení pracovního oděvu dbát, je opravdu dlouhý. Obecně lze říct, že se jedná o práci s chemikáliemi, anebo s nástroji. Bez správného pracovního oděvu se neobejdou ani profese pohybující se v nepříznivých podmínkách. V mnoha případech je nošení vhodného pracovního oděvu dokonce povinností plynoucí ze zákona. To ale neznamená, že by snad ten, kdo si vybírá montérky nebo vestu pro práci na zahradě, neměl výběr provádět pečlivě, právě naopak. I jemu jde totiž o prevenci zranění.

Kvalita na prvním místě

Významu a důležitosti pracovního oděvu musí odpovídat i kvalita jeho zpracování a materiálů, které byly na jeho výrobu použity. Pracovní oděvy musí pracovníka právě před těmi riziky, které jeho povolání přináší. To splňují pouze kvalitní produkty. Nepromokavý plášť tak musí být opravdu nepromokavý, reflexní prvky musí být dobře vidět, montérky musí mít zesílené prvky apod.

Mnohé požadavky na kvalitu jsou dokonce definovány technickými normami, ať již národními či evropskými. Jako příklad mohou sloužit normy pro ochranu proti statické elektřině, chladu, nebezpečným mikroorganismům, ulpívání radioaktivních látek apod. To sice pro domácí použití neplatí, ale v určitých případech se může jednat o užitečnou věc i doma.

Další parametry pří výběru

Při výběru pracovního oděvu je nutné dávat pozor také na správnou velikost, jen oděv správné velikosti bude plnit svoji funkci a nebude vytvářet další rizika např. z důvodu plandajících rukávů apod.

Je proto důležité nakupovat u zkušených a dobře zásobených prodejců nabízejících pouze kvalitní a prověřené zboží. Jen takoví prodeji jsou schopni zákazníkům poradit a doporučit jim přesně takový pracovní oděv, která přesně splňuje jejich potřeby a požadavky. Mezi takové prodejce patří např. Safework.cz, takže pokud potřebujete pracovní oděvy a jde vám o skutečnou kvalitu, neváhejte nakupovat právě zde.