Jak chytře platit za topení a zrušit nedoplatky za energie

Když pomineme pád asteroidu nebo invazi kobylek, máloco dokáže zkazit náladu a zkřížit vaše plány tak, jako nedoplatky za energie. Přitom stačí málo: špatně izolovaný dům, desítky let staré a enormně hladové elektrické spotřebiče nebo nenápadně pootevřená okenice kdesi v zadním traktu domu… Nasčítá-li se to během roku, může se stát, že plánované rodinné dovolené jen zamáváte, zrušíte dětem nějaký ten kroužek a nákup nového auta zaparkujete k ledu.

0

Energie a peníze: spojené nádoby

Teplo je, jak víte, jednou z forem energie. A energie se dle fyzikálních zákonů více než ochotně přemisťuje z míst přebytku do míst nedostatku. Jak to zařídit, aby se takto ochotně nepřemisťovali i vaše peníze vynaložené na topení a „netekly“ z vašeho účtu mocným proudem na účty energetických společností?

Kouzelná formulka, která vás ochrání před nepříjemnými překvapeními ve formě nedoplatků za energie (které vždycky přijdou, když to nejméně potřebujete), zní: platba předem. A ideálně přesně tolik, kolik odeberete.

Což vám ovšem klasické energetické společnosti neumožní. Existuje však varianta, jak mít peníze pod kontrolou:

Práce se dřevem je fajn (když jí není příliš)

Platit předem za teplo totiž můžete, využíváte-li k topení tuhá paliva. V současnosti zažívá renesanci topení dřevem a to především díky jeho výhodné ceně. Dřevo však vyžaduje péči a extra práci. To máte: složit, nařezat, naštípat, přenést, znovu složit, držet v suchu, přinést a naházet do kamen… Už jen při té představě se člověk zapotí. Pokud ve dne v noci nenosíte kostkovanou košili, nehýčkáte si rumcajsovský plnovous a v hrudním koši vám netepe srdce dřevorubce, bude pro vás lepší topit briketami. Ty jsou fajn, mají dobrou výhřevnost, nicméně i s nimi je práce. Sami se prostě nepřiloží. Jak si ceníte svého času?

Automatizované topení? Ano. Pokud využíváte pelety

Další alternativou jsou dřevěné pelety. Jejich oceňovanou výhodou je naprostá automatizace (v překladu: topíte bez práce a bez starostí). Pelety jsou zároveň komoditou dostatečně fyzickou, která se dobře váží a výhodou je i jasně stanovená cena. Plus se vám nestane, že pelety dojdou. Jsou totiž z českých lesů a teplo vašeho domova tak není závislé na mocenských hrách nebo zahraniční politické situaci.

Jedou, jedou pelety…

Když už kvalitní pelety objednáváte (a to klidně i z pohodlí domova on-line přes e-shop Waldera), vyplatí se vzít jich hodně. V sáčcích na paletách, nebo třeba rovnou celou cisternu. Tou se závoz dělá, když máte postavené silo. Jestli silo nemáte, nevadí. Pelety vám dovezou náklaďákem na paletách a složí terénním manipulátorem, kam si ukážete. A je jedno, bydlíte-li v příměstském satelitu nebo ve vesničce na konci světa, kam se po úzké okresce za šera bojí i pošťák a kde lišky (nebo i něco horšího) dávají dobrou noc.

Když dojde na placení, máte 100% přehled i kontrolu

Naše cisterny totiž mají zabudovány váhy, a takže hned víte, kolik – při jasně stanovené ceně – budete platit. To samé platí i při závozu sáčků. U nich je zase cena stanovena za kus. A že potřebujete fakturu? Samozřejmě – vystavíme vám ji hned na místě hned z vozu, bez čekání, bez průtahů, zato všechno pěkně černé na bílém.

A co dál? Máte volno! Když už totiž máte pelety v silu, technologie se postará i o zbytek – automatický podavač sám do kotle přikládá přesně v moment, kdy je třeba.

Elegantní, co říkáte?