Jak chránit svůj domov před zloději? Bezpečnostní dveře jsou základ

Pokud chcete chránit svůj majetek a cítit se doma bezpečně, určitě je nutné zainvestovat do kvalitních bezpečnostních dveří. Dveře, obzvláště v bytovém domě, jsou často jedinou bariérou proti vniknutí do bytu. Podle jakých kritérií bychom si měli vchodové dveře vybrat?

0

Vyberte správnou bezpečnostní třídu dveří

Jedním z nejdůležitějších parametrů pro výběr vchodových dveří je samozřejmě bezpečnost. Z toho důvodu bylo podle evropských norem definováno šest bezpečnostních tříd, které ukazují na jejich odolnost proti poškození a vloupání. Každá třída je charakterizována typem nářadí, které by musel zloděj při vloupání použít a také časem, který by mu to zabralo. Do méně rizikových objektů lze použít i dveře z bezpečnostních tříd 1 a 2, u těch by však případnému zloději postačilo jednodušší nářadí.

Bezpečnostní protipožární vstupní dveře do bytu Masonite LUME EXTRA Safety v povrchové úpravě CPL laminát deluxe v dekoru dub přírodní horizontální

 Dveře třetí bezpečnostní třídy už mají vyšší odolnost a chrání tak před příležitostnými zloději, kteří používají i různé nářadí a páčidla. Dveře 3. bezpečnostní třídy jsou v praxi běžně využívány jako vchodové dveře do bytu a měly by plně dostačovat. Dveře 4. bezpečnostní třídy jsou už maximum, co můžete pro zabezpečení bytu udělat. Takové dveře jsou i protipožární a mívají dobré protihlukové vlastnosti. Dveře v této kategorii zabrání vloupání i zkušeným zlodějům a je to nejvyšší bezpečnostní třída, která je v praxi využívána i pro ochranu zbraní či uměleckých děl.

Dveře nejvyšší bezpečnostní třídy 5 a 6 nejsou na českém trhu ani vyráběny a jejich parametry jsou podobné spíše trezorům.

Současné možnosti výběru vchodových dveří komentuje David Krubner, obchodní a marketingový ředitel největšího českého výrobce dveří, společnosti Masonite: „Již dávno je pryč doba, kdy vchodové dveře do bytu byly z vnitřní strany oplechované nebo polstrované. Protihlukové, protipožární i bezpečnostní vlastnosti dveří dnes závisí na vnitřní materiálové skladbě dveřního křídla, způsobu jeho zabudování, bezpečnosti zámkové vložky a kování.“

Dále doplňuje trendy, které pozoruje v chování zákazníků: „Technici z našich vzorových prodejen stále více řeší požadavky na bezpečnost vchodových dveří a současně na izolaci proti hluku z chodby. Při rekonstrukcích v bytových domech se zvýšil počet zájemců o posuvné systémy dveří, kdy se křídlo zasouvá do stěny nebo se před ní posouvá. Stále častěji také v online konfigurátoru navrhují několik rozdílných vzhledů dveří pro jeden byt.“

Posuvné systémy jsou v bytech využívány nejen jako dveře do pokoje, ale i pro šatny, spíže a v místnostech s omezeným prostorem. Na fotce interiérové posuvné dveře Masonite v povrchové úpravě CPL laminát deluxe v dřevodekoru jilm bílý.

Protipožární dveře do bytu jsou povinností

Jestliže vybíráte vchodové bezpečnostní dveře do bytu v bytovém domě, musí se vždy jednat o certifikované bezpečnostní protipožární dveře. Každý byt je totiž dle Hasičského záchranného sboru považován za požární úsek a vaše vstupní dveře chrání nejen vaši domácnost, ale také únikovou cestu ostatních obyvatel domu. Vždy si tedy ověřte, zda mají dveře platný požární certifikát. U požárních dveří je základním údajem požární odolnost. Jedná se o dobu, po kterou dveře dokáží vzdorovat ohni či vysokým teplotám. Udává se v minutách a základní třídy jsou 30, 45, 60, 90, 120 a 180 minut. Dalším údajem je u požárních dveří rozdělení do tříd EI a EW, které se liší místem, kde se měří teplota sálající ze dveří na straně odvrácené od plamenů. Třída EW udává teplotu vycházející ze dveří a u EI je kritériem povrchová teplota dveří.

Nesmíme zapomenout ani na kouřotěsnost, která udává, jestli protipožární dveře propouští kouř ze strany napadené požárem.

Bezpečnostní protihlukové dveře Masonite LUME EXTRA Safety Acoustic s deklarovanou hodnotou vzduchové neprůzvučnosti 34-35 dB v dřevodekoru NEBRASKA. Vlastnosti dveří si každý může ověřit na identifikačním štítku, který je umístěn na vnitřní hraně křídla.

Nepodceňte příslušenství

Při výběru dveří také rozhoduje o jejich výsledné bezpečnosti druh zámkové vložky a dveřního kování. Tyto doplňky by měly být alespoň ve stejné bezpečnostní třídě jako samotné vstupní dveře do bytu. Určitě tedy ani výběr příslušenství nepodceňte, dveře přece chrání veškerý váš majetek.