Čím topit ve vlastním bytě nebo rodinném domě
Čeká vás stavba nebo rekonstrukce domu, pořizujete si vlastní byt? Pak otázka moderního vytápění je jednou z hlavních, kterou budete řešit. Pořídit si to nejlepší topení není ale tak jednoduché, každý z typů má své výhody, ale i nevýhody.
Musíte vždy přihlédnout k vlastnostem konkrétní budovy a zjistit, jaký zdroj tepla se vám dlouhodobě vyplatí a bude vyhovovat právě vašim potřebám a smýšlení. Na výběr máte několik možností:
Moderní tepelná čerpadla jsou nejúspornější
Moderním způsobem vytápění, který je stále vyhledávanější, jsou tepelná čerpadla. Důvodů pro jejich výběr je hned několik. Jsou to hlavně rostoucí ceny plynu a elektřiny a také možnost získání státní dotace na pořízení čerpadel, která zmírňuje jejich hlavní nevýhodu – vysoké pořizovací náklady. Ty se ale během několika let vrátí.
Ve srovnání s plynovými kotli tepelná čerpadla sníží náklady na vytápění na polovinu, ve srovnání s elektrickými přímotopy může být úspora dokonce až dvě třetiny. Navíc jsou ekologická, nenáročná na provoz a snadno se obsluhují. Patří mezi nejmodernější a nejlevnější typy vytápění, u kterých se využívají obnovitelné zdroje energie. Teplo se získává ze vzduchu, vody či země.
Pohodlné a levné topení plynem
Plyn byl před několika desítkami let zaveden téměř do každé vesnice a v posledních pár letech byly ve většině domácností staré neúsporné kotle nahrazeny moderními kondenzačními kotli. Jedná se o celkem levný a účinný způsob vytápění, nové kotle ušetří až 20 % nákladů.
Topení elektřinou pro nízkoenergetické domy
Topení elektřinou se velmi často považuje za drahé a nevýhodné. V některých případech ale může být topení pomocí přímotopů či elektrokotlů nejvýhodnějším řešením.
Elektřina se hodí zejména do energeticky nenáročných obydlí, kde je třeba teplotu upravit jen mírně. V takových rodinných domech by byla návratnost pořizovacích nákladů za tepelná čerpadla či kondenzační kotle příliš dlouhá. Použití elektrického vytápění by naopak bylo nerozumné v případě starých nezateplených rodinných domů.
Tradiční vytápění tuhými palivy
V dnešní době má řadu příznivců i klasické topení, které přináší cenově dostupný zdroj tepla. Na trhu seženete moderní kotle na tuhá paliva (uhlí i pelety), které vytopí celý rodinný dům během krátké doby, obsluha je navíc vcelku snadná a pohodlná.
Chytré řešení převezme starost nejen o regulaci topení
Kdo by nechtěl mít po příchodu domů vždy příjemnou teplotu, o kterou by se nemusel nejdřív sám postarat. Dokážete si představit, že ve vašem domě nikdy není vedro, nebo naopak zima?
Inteligentní systém vytápění vám umožní bezproblémové řízení několika tepelných zdrojů i na dálku a udržování potřebné teploty ve všech místnostech. Jinak se bude topit v obývacím pokoji, jinak v technické místnosti, jinak ve wellnesu. Každá místnost slouží k jinému účelu a potřebujeme v ní jinou teplotu. Z těchto důvodů se doporučuje regulovat teplotu a úroveň vlhkosti v různou denní dobu pro každou místnost zvlášť a přizpůsobit je dennímu režimu obyvatel domu.

Jaký typ vytápění je pro chytré řešení vhodný?
Infrapanely, radiátory, konvektory, kotle na plyn nebo na dřevo, elektrické přímotopy, tepelné čerpadlo… Je jedno, jaký typ vytápění už v domě je, chytré vytápění je kompatibilní se všemi. Inteligentní systém vytápění umožňuje bezproblémové řízení dokonce i několika různých tepelných zdrojů. Kombinace podlahového vytápění, tradičních radiátorů a například rekuperace není problém. Může se tak vytvořit jednotný ekosystém, který bude dokonale spolupracovat pro pohodlí domova. Samozřejmě se dá využít pro vytápění i vhodnou kombinaci solární energie, pokud je pro takový systém připravena instalace.
Už jste setkali s názorem, že nemá význam regulovat podlahové vytápění? Není to tak docela pravda. Loxone Miniserver dokáže efektivně řídit inteligentní podlahové vytápění v jednotlivých místnostech. Výrazně tak zvyšuje komfort bydlení a zároveň šetří náklady za vytápění.
Pouhé snížení teploty v místnosti o 1 °C uspoří přibližně 6 % nákladů za energii. Chytrý dům integruje všechny systémy, které se starají o vnitřní klima, v jeden celek. Dokáže také automaticky regulovat stínicí techniku a využít sluneční energii k bezplatnému vytápění.
Příjemná teplota v každé místnosti
Každá místnost slouží k jinému účelu. Z těchto důvodů se doporučuje nastavit různé teploty a úrovně vlhkosti pro každou místnost zvlášť. Pro spánek je vhodnější chladnější teplota v ložnici okolo 18 °C, v kuchyni by se teploty měly pohybovat v rozmezí 18 až 20 °C, v koupelně bude příjemných 23 °C a v obývacím pokoji 21,5 °C.
Teploty v jednotlivých místnostech je možné přizpůsobit dennímu režimu rodiny a systém už se o vše postará sám.

Inteligentní vytápění rodinného domu
Běžný regulátor teploty (termostat) funguje na principu nastavení času, kdy má topení začít hřát, a času, kdy topit přestane. Například když se ráno probouzíme, topení topí, když jsme pryč, zbytečně nevydává teplo, když se večer vracíme z práce domů, opět topí.
Všechno funguje perfektně jen do té doby, než se zdržíme o hodinu déle v práci, nebo se stavíme na pivko a zůstaneme celý večer s kamarády venku. Když ale nejsme doma, kotel podle nastavených časů topí zbytečně a my pak platíme za teplo v prázdném domě.
Inteligentní vytápění může být mnohem víc než jenom termostat s displejem a aplikací. Vícezónové vytápění umožňuje nastavit rozdílnou teplotu v různých místnostech (zónách) ve stejný čas. Toho se obvykle docílí inteligentním nastavením hlavic u radiátorových ventilů. Nedochází k energetickým ztrátám, protože se netopí v místnostech, které se zřídkakdy používají.
Instalace chytré domácnosti
Domníváte se, že pořízení chytrého vytápění je možné pouze při stavbě nového domu, je to nákladné a příliš složité? Dobrá zpráva je, že to tak není, na chytrou domácnost se dá proměnit i dům, ve kterém se už bydlí a jsou nainstalované rozvody elektřiny, během jednoho dne a není to ani tak drahé.
Inteligentní dům by se o sebe a své obyvatele měl postarat sám ideálně bez zásahu obyvatel. Kdo by chtěl mít pořád v ruce telefon a nastavovat topení, zapínat světla a tak dále? Z toho důvodu je tu aplikace, která se o všechno postará. Slouží k úpravám jako regulace teplot podle časových rozvrhů, úprava režimů (dovolená, ochrana před zamrznutím…) a sledování statistik topení. Není u ní nutná každodenní kontrola.