Inteligentní regulace teploty v domě

Podzimní plískanice, silný vítr, ranní mrazík, vysoké teploty odpoledne - to všechno můžeme zažít často v jeden den. A druhý den může být zase slunečno a teplota hluboko pod bodem mrazu. V posledních letech je počasí u nás prostě nevyzpytatelné. Moderní technologie nám naštěstí čím dál lépe umožňují vytvářet si optimální podmínky pro život aspoň ve vnitřních prostorách. Jak a čím můžeme nejlépe topit, aby nám doma bylo příjemně, ani horko, ani zima? A jak teplotu regulovat, aby byla stále optimální?

0
Obrázek: Pohodlné bydlení v chytrém domě. Zdroj: Loxone.com

Čím topit ve vlastním bytě nebo rodinném domě

Čeká vás stavba nebo rekonstrukce domu, pořizujete si vlastní byt? Pak otázka moderního vytápění je jednou z hlavních, kterou budete řešit. Pořídit si to nejlepší topení není ale tak jednoduché, každý z typů má své výhody, ale i nevýhody.

Musíte vždy přihlédnout k vlastnostem konkrétní budovy a zjistit, jaký zdroj tepla se vám dlouhodobě vyplatí a bude vyhovovat právě vašim potřebám a smýšlení. Na výběr máte několik možností:

Moderní tepelná čerpadla jsou nejúspornější

Moderním způsobem vytápění, který je stále vyhledávanější, jsou tepelná čerpadla. Důvodů pro jejich výběr je hned několik. Jsou to hlavně rostoucí ceny plynu a elektřiny a také možnost získání státní dotace na pořízení čerpadel, která zmírňuje jejich hlavní nevýhodu – vysoké pořizovací náklady. Ty se ale během několika let vrátí.

Ve srovnání s plynovými kotli tepelná čerpadla sníží náklady na vytápění na polovinu, ve srovnání s elektrickými přímotopy může být úspora dokonce až dvě třetiny. Navíc jsou ekologická, nenáročná na provoz a snadno se obsluhují. Patří mezi nejmodernější a nejlevnější typy vytápění, u kterých se využívají obnovitelné zdroje energie. Teplo se získává ze vzduchu, vody či země.

Pohodlné a levné topení plynem

Plyn byl před několika desítkami let zaveden téměř do každé vesnice a v posledních pár letech byly ve většině domácností staré neúsporné kotle nahrazeny moderními kondenzačními kotli. Jedná se o celkem levný a účinný způsob vytápění, nové kotle ušetří až 20 % nákladů.

Topení elektřinou pro nízkoenergetické domy

Topení elektřinou se velmi často považuje za drahé a nevýhodné. V některých případech ale může být topení pomocí přímotopů či elektrokotlů nejvýhodnějším řešením.

Elektřina se hodí zejména do energeticky nenáročných obydlí, kde je třeba teplotu upravit jen mírně. V takových rodinných domech by byla návratnost pořizovacích nákladů za tepelná čerpadla či kondenzační kotle příliš dlouhá. Použití elektrického vytápění by naopak bylo nerozumné v případě starých nezateplených rodinných domů.

Tradiční vytápění tuhými palivy

V dnešní době má řadu příznivců i klasické topení, které přináší cenově dostupný zdroj tepla. Na trhu seženete moderní kotle na tuhá paliva (uhlí i pelety), které vytopí celý rodinný dům během krátké doby, obsluha je navíc vcelku snadná a pohodlná.

Chytré řešení převezme starost nejen o regulaci topení

Kdo by nechtěl mít po příchodu domů vždy příjemnou teplotu, o kterou by se nemusel nejdřív sám postarat. Dokážete si představit, že ve vašem domě nikdy není vedro, nebo naopak zima?

Inteligentní systém vytápění vám umožní bezproblémové řízení několika tepelných zdrojů i na dálku a udržování potřebné teploty ve všech místnostech. Jinak se bude topit v obývacím pokoji, jinak v technické místnosti, jinak ve wellnesu. Každá místnost slouží k jinému účelu a potřebujeme v ní jinou teplotu. Z těchto důvodů se doporučuje regulovat teplotu a úroveň vlhkosti v různou denní dobu pro každou místnost zvlášť a přizpůsobit je dennímu režimu obyvatel domu.

Obrázek: Technologie v domě řízené jedním tlačítkem. Zdroj: Loxone.com

Jaký typ vytápění je pro chytré řešení vhodný?

Infrapanely, radiátory, konvektory, kotle na plyn nebo na dřevo, elektrické přímotopy, tepelné čerpadlo… Je jedno, jaký typ vytápění už v domě je, chytré vytápění je kompatibilní se všemi. Inteligentní systém vytápění umožňuje bezproblémové řízení dokonce i několika různých tepelných zdrojů. Kombinace podlahového vytápění, tradičních radiátorů a například rekuperace není problém. Může se tak vytvořit jednotný ekosystém, který bude dokonale spolupracovat pro pohodlí domova. Samozřejmě se dá využít pro vytápění i vhodnou kombinaci solární energie, pokud je pro takový systém připravena instalace.

Už jste setkali s názorem, že nemá význam regulovat podlahové vytápění? Není to tak docela pravda. Loxone Miniserver dokáže efektivně řídit inteligentní podlahové vytápění v jednotlivých místnostech. Výrazně tak zvyšuje komfort bydlení a zároveň šetří náklady za vytápění.

Pouhé snížení teploty v místnosti o 1 °C uspoří přibližně 6 % nákladů za energii. Chytrý dům integruje všechny systémy, které se starají o vnitřní klima, v jeden celek. Dokáže také automaticky regulovat stínicí techniku a využít sluneční energii k bezplatnému vytápění.

Příjemná teplota v každé místnosti

Každá místnost slouží k jinému účelu. Z těchto důvodů se doporučuje nastavit různé teploty a úrovně vlhkosti pro každou místnost zvlášť. Pro spánek je vhodnější chladnější teplota v ložnici okolo 18 °C, v kuchyni by se teploty měly pohybovat v rozmezí 18 až 20 °C, v koupelně bude příjemných 23 °C a v obývacím pokoji 21,5 °C.

Teploty v jednotlivých místnostech je možné přizpůsobit dennímu režimu rodiny a systém už se o vše postará sám.

Obrázek: Optimální teploty v různých místnostech. Zdroj: Loxone.com

Inteligentní vytápění rodinného domu

Běžný regulátor teploty (termostat) funguje na principu nastavení času, kdy má topení začít hřát, a času, kdy topit přestane. Například když se ráno probouzíme, topení topí, když jsme pryč, zbytečně nevydává teplo, když se večer vracíme z práce domů, opět topí.

Všechno funguje perfektně jen do té doby, než se zdržíme o hodinu déle v práci, nebo se stavíme na pivko a zůstaneme celý večer s kamarády venku. Když ale nejsme doma, kotel podle nastavených časů topí zbytečně a my pak platíme za teplo v prázdném domě.

Inteligentní vytápění může být mnohem víc než jenom termostat s displejem a aplikací. Vícezónové vytápění umožňuje nastavit rozdílnou teplotu v různých místnostech (zónách) ve stejný čas. Toho se obvykle docílí inteligentním nastavením hlavic u radiátorových ventilů. Nedochází k energetickým ztrátám, protože se netopí v místnostech, které se zřídkakdy používají.

Instalace chytré domácnosti

Domníváte se, že pořízení chytrého vytápění je možné pouze při stavbě nového domu, je to nákladné a příliš složité? Dobrá zpráva je, že to tak není, na chytrou domácnost se dá proměnit i dům, ve kterém se už bydlí a jsou nainstalované rozvody elektřiny, během jednoho dne a není to ani tak drahé.

Inteligentní dům by se o sebe a své obyvatele měl postarat sám ideálně bez zásahu obyvatel. Kdo by chtěl mít pořád v ruce telefon a nastavovat topení, zapínat světla a tak dále? Z toho důvodu je tu aplikace, která se o všechno postará. Slouží k úpravám jako regulace teplot podle časových rozvrhů, úprava režimů (dovolená, ochrana před zamrznutím…) a sledování statistik topení. Není u ní nutná každodenní kontrola.