Hypotéka ve vztahu

Uvažujete s partnerem o hypotéce? Ať už jste sezdaní nebo ne, jedna z věcí, kterou určitě budete řešit, je, kdo si na sebe břímě v podobě hypotéky vezme. Upíšete se společně, nebo jen jeden z vás? Podívejme se společně na klady a úskalí, které s sebou hypotéka v páru nese. Ať už se jedná o manželství, nebo vztah na psí knížku.

0
Foto: unsplash/sarandy westfall

Hypotéka v nesezdaném páru

V praxi často partneři žádají o hypoteční úvěr společně. Ve dvou se to lépe táhne, žadatelé tak mají možnost získat vyšší úvěr, než který by získali jako jednotlivci.  Výhodou je, že kromě možného vyššího úvěru lze od banky získat lepší podmínky hypotéky.

Problém může nastat v momentě, kdy budete žádat o další, například spotřební úvěr. Hypotéka vám totiž připíše záznam v registrech a vaše bonita v očích úvěrových institucí tak klesá.

Vztahy jsou občas náročné a ne vždy musí mít šťastný konec. V případě rozpadu vztahu se společnou hypotékou se snažte domluvit jak mezi sebou, tak s bankou. Pokud jeden z partnerů přestane hypotéku splácet, ohrožuje nejen sebe, ale i druhého partnera.

Nejste manželé? Ujasněte si dopředu majetkové vypořádání v případě rozchodu. Ušetří vám to čas, peníze a energii. Promyslete si například:

Kdy se hypotéka ve vztahu vyplatí?

  • Vaše bonita jednotlivce není dostatečně vysoká.
  • Žádáte o vysokou hypotéku.
  • V případě neschopnosti splácet ručíte společně.
  • Získáte lepší podmínky hypotéky od banky.

Hypotéka v manželství

Svatba je pro většinu lidí velkou životní událostí. Ta často otevírá dveře životním plánům do budoucna – třeba právě k novému, většímu bydlení. Obecně platí, že o hypotéku v manželství žádáte společně automaticky. Pravidla jsou velmi podobná jako v nesezdaném páru.  Pokud uvažujete o tom, že hypotéku napíšete jen na jednoho z manželů, doporučujeme koupi nemovitosti vyřídit ještě před svatbou. Důvod je jednoduchý – společné jmění manželů. SJM vám totiž může zkomplikovat průběh vyřízení hypotéky na jednoho z páru.

Zúžení společného jmění manželů

Hypotéka jen na jednoho z manželů je samozřejmě možná, bez návštěvy notáře se však neobejdete. Společně sepíšete zápis o zúžení společného jmění manželů. Počítejte také s tím, že banka bude při žádosti o úvěr posuzovat bonitu jednotlivce. Je tedy více než pravděpodobné, že váš nárokovatelný úvěr bude nižší, než kdybyste žádali společně.

Tip! K notářskému zápisu si nezapomeňte přinést peněženku. Poplatky za zápis se pohybují v řádech tisíců. Počítají se dle hodnoty majetku.

Kdy se hypotéka na jednoho z manželů vyplatí?

  • Vysoký rozdíl v příjmech partnerů.
  • Exekuce nebo jiné dluhy u druhého z partnerů.
  • Plánujete do budoucna využít další úvěr.

Nenechte nic náhodě a dobře si promyslete, jak si hypotéku ve vztahu zařídíte. Díky tomu můžete lépe finančně plánovat. K tomu vám do začátku může pomoct kalkulačka nejvýhodnější hypotéky.