Tři tipy, na co se zaměřit, když vybíráte dětské pískoviště

Pokud máte malé děti, určitě už jste přemýšleli nad tím, jak jim dopřát v letních měsících co nejvíce pobytu na čerstvém vzduchu. Máme pro vás tip, jak dostat děti ven, i když vám třeba ve všední dny nezbývá příliš mnoho času na dlouhé procházky nebo cestu na hřiště. Nalákejte je na zábavu prověřenou mnoha generacemi, která jen tak neomrzí. Pořiďte jim dětské pískoviště! My vám prozradíme, podle čeho vybrat to nejlepší právě pro vás.

0
Foto: Pixabay

Na velikosti (ne)záleží

Děti se skvěle zabaví, budou na čerstvém vzduchu, vy nemusíte nikam chodit, a když budete mít štěstí, ještě si u toho v klidu stihnete třeba i vypít kávu. To nejlepší na dětském pískovišti totiž je, že si vystačíte s minimem venkovního prostoru. Nepotřebujete velkou dřevěnou terasu, dvůr ani zahradu, protože menší pískoviště se hravě vejde i téměř na každý balkon.

Pokud však zahradu máte a nejste tolik limitováni prostorem, kam pískoviště umístit, můžete se mnohem víc rozšoupnout. Dětské pískoviště na zahradu může být totiž nejen o dost větší než to, které by se vám vešlo na balkon, ale je možné ho vylepšit i spoustou doplňků v podobě dalších herních prvků.

Proč je dobré pořídit si dětské pískoviště se stříškou

Na takovém pískovišti se pak perfektně zabaví i starší děti. Velmi oblíbené u dětí i rodičů bývá například dětské kryté pískoviště, kdy jako stříška pískoviště slouží základna pro vyvýšený domeček se skluzavkou. Děti milují různé úkryty a domečky, o klouzání na skluzavce ani nemluvě. Takže i když je s věkem omrzí plácání báboviček a na pískovišti už se pod stříškou úplně pohodlně nepostaví, o zábavu mají i tak stále postaráno. Rodiče zase ocení, že za deště do pískoviště neprší a v horkých dnech jsou jejich ratolesti i samotný písek střechou chráněny před slunečními paprsky.

V případě, že máte domácí mazlíčky nebo k vám na zahradu občas zavítá návštěva v podobě kočky od sousedů, doporučujeme pořídit přímo dětské pískoviště s krytem. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, které by vám tam takové zvířátko mohlo mezi dětskými hračkami zanechat. Speciální kryt navíc ochrání dětská pískoviště i před větším deštěm a zabrání, aby se z písku staly spíše bahenní lázně.

Je lepší dětské dřevěné pískoviště, nebo plastové?

Dětská pískoviště se liší také materiálem, ze kterého jsou zhotovená. Ten doporučujeme vybírat nejen pohledově podle toho, co se vám víc líbí, ale také podle místa, kde bude pískoviště umístěno.
Pokud hodláte pořídit pískoviště na balkon, jasnou volbou pro vás bude nejspíš plast. Plastová pískoviště jsou totiž mnohem lehčí a skladnější a manipulace v malém prostoru je s nimi proto mnohem snadnější. Jejich nevýhodou je však to, že i při sebelepší péči se na nich delší doba strávená na slunci zkrátka podepíše. Zářivé barvy mohou postupně vyblednout a materiál bude náchylnější na poškození. 

Oproti tomu dětské dřevěné pískoviště odolá všem povětrnostním vlivům mnohem lépe. Pokud ho alespoň párkrát za sezónu ošetříte speciálním lakem nebo olejem na dřevo, je téměř nesmrtelné.  Má sice větší hmotnost než plastové, na druhou stranu je však díky tomu mnohem stabilnější. A když děti odrostou, najdete pro dřevěné pískoviště snáze i jiné využití. Můžete ho klidně použít jako vyvýšený záhon a pěstovat v něm ovoce, zeleninu či květiny. 

K pískovišti nezapomeňte rovnou pořídit i vhodné dětské hračky na písek a zábava může začít.