Česká ekonomika se propadla, odborníci však čekali horší výsledek. Proč se vyplatí zřídit si spořicí účet?

Koronavirová pandemie se na české ekonomice již podepsala a v nejbližší době se pravděpodobně podepíše ještě více. Jak na krizi zareagovali Češi a jak to ovlivnilo jejich spoření? A proč je vhodné mít nejen v současné době spořicí účet, na který si budete ukládat finanční rezervu?

0

Myslet na budoucnost se vyplatí

Uplynulo jen několik měsíců od chvíle, kdy se prakticky zastavil celý svět. Nikdo to neočekával. A nikdo si to nedokázal pořádně představit. Museli jsme se vypořádat s novou situací. Mnoho lidí přišlo dočasně nebo trvale o práci a právě v takové chvíli by ocenili určitou finanční rezervu.

Ze dne na den se totiž může stát spousta věcí. Kromě koronaviru na nás nebezpečí číhá prakticky na každém rohu. Nikdy nevíte, kdy se vám nebo někomu z vašich blízkých přihodí nějaké neštěstí a vy se budete muset potýkat s nečekanými výdaji.

Jak je na tom současná ekonomika?

Česká ekonomika se ve druhém kvartále letošního roku meziročně propadla o 11 %. Jedná se přitom o vůbec největší propad, jaký jsme od vzniku samostatné České republiky zažili. Pokles poptávky po českých výrobcích a službách činil 23 %.

Pravdou ovšem zůstává, že se jedná o příznivější výsledek, než jaký očekávala například centrální banka.

Spořit můžete i po menších částkách.

Koronavirus vs. trh s nemovitostmi

Koronavirus však pozitivně ovlivnil situaci na poli hypoték, které zlevňují. Češi tak právě teď mohou dosáhnout na výhodnější hypotéku s nižším úrokem. Zlevňování nejprve odstartovaly menší banky, postupně se k nim však přidali i větší hráči. Zájem o vlastní bydlení zůstává prakticky stejný jako před pandemií. Její efekt se však může projevit až s určitým zpožděním a zájem proto může ještě klesnout.

Určitý vliv měla celá situace i na trh s pronájmy. Zejména v Praze se totiž výrazně navýšil počet bytů, které jsou nabízené k pronájmu. Jedná se o takové nemovitosti, které byly před pandemií určeny ke krátkodobému pronájmu (často turistům). Na samotné ceny bydlení však koronavirus žádný větší vliv neměl, a k výraznému zlevnění proto nedošlo.

Spoření v době koronaviru

Z uskutečněného průzkumu Raiffeisenbank vyplývá, že většina Čechů si nejčastěji spoří 1 000 až 3 000 Kč měsíčně. Pětina respondentů přitom odpověděla, že si spoří méně než 500 Kč měsíčně a 3 % dotázaných nespoří vůbec.

Zajímavé také je, že probíhající koronavirová situace nemá žádný vliv na spoření dvou třetin respondentů. Jen 13 % osob se rozhodlo začít si odkládat pravidelně či nepravidelně vyšší částky a 16 % dotázaných spoření dokonce omezilo. Z průzkumu dále vyplynulo zjištění, že 60 % Čechů má pouze jeden spořicí účet.

Dalo by se přitom předpokládat, že čísla budou odlišná. A že lidé v určité míře zareagují na proběhlou situaci a začnou více myslet na budoucnost.

Neodkládejte peníze do prasátka. Zhodnocujte je na spořicím účtu.

Začněte spořit včas

Nikdy není pozdě na to začít si odkládat finance na horší časy a zvážit založení nejvýhodnějšího spořicího účtu. Krize nebo nečekaná událost totiž může přijít z minuty na minutu. Jednou z možností je přitom spořicí účet ING konto. Jak se zřizuje a jaké jsou jeho hlavní výhody?

ING konto sjednáte i online

Nejen v současné složité době se jedná o skvělou výhodu. ING konto si můžete založit i z pohodlí domova bez nutnosti fyzické návštěvy pobočky. Smlouvu a veškeré další dokumenty lze totiž podepsat elektronicky prostřednictvím zadání jednorázového hesla. Mezi další způsoby založení poté patří telefonická varianta nebo klasická návštěva pobočky.

Maximální přehled nad financemi

S ING kontem budete mít nad svými uloženými financemi vždy maximální přehled. Aktuální zůstatek si totiž můžete kdykoliv ověřit online v internetovém bankovnictví. Pokud si budete potřebovat převést určitou částku na osobní účet, je to otázka chvíle.

Vaše úspory se budou zhodnocovat

Vaše uložená finanční částka se bude po dobu prvních tří měsíců úročit 0,5 % p.a., a to až do celkového zůstatku 300 000 Kč. Minimální vklad ani zůstatek přitom není nijak stanoven, a vy si proto můžete začít šetřit klidně i od jedné koruny. 

Založení i vedení je zcela zdarma

ING konto si můžete založit zcela zdarma, aniž byste museli zaplatit nějaký poplatek. Stejně tak se nemusíte obávat ani poplatků za vedení účtu.

Doba je těžká a prakticky nikdo z nás neví, co v následujících měsících nebo letech očekávat. Právě teď se proto více než kdy dříve vyplatí myslet na budoucnost a vytvářet si finanční rezervu. V nenadálých situacích za ni budete opravdu vděční a může vám ušetřit spoustu starostí.