Čeká vás rekonstrukce bytu? 4 rady, se kterými proměnu hravě zvládnete

S náročným zařizováním a dalšími strašáky okolo rekonstrukce bytu vám pomůže dobrý plán. Ujasněte si, co potřebujete udělat ještě před samotnou rekonstrukcí a vyvarujte se případným problémům. Prozradíme, na co byste určitě neměli zapomínat.

0
Foto: FInep

1. Nastavte si reálná očekávání a plánujte s rozumem

Vyhlédli jste si na Pinterestu dokonalý interiér, ze kterého při rekonstrukci chcete vycházet? Než se mu naprosto oddáte, promyslete, zda se podobné řešení hodí i pro váš byt.

V potaz berte potřeby, zvyky a pravidla vaší rodiny. Nový byt by měl být spíše praktický než dokonale sladěný. Pokud hodně vaříte, zapomeňte na přehnané dekorace a volný prostor raději věnujte policím pro kuchyňské spotřebiče. Inspiraci pro pohodlné bydlení získáte třeba z vizualizací připravovaných pražských developerských projektů.

Rozmýšlejte se i nad vhodnými materiály nábytku i podlah – obzvlášť v případě, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Nad rozlitým nápojem nebo loužičkou na linu mávnete rukou, ale zkroucené drahé parkety akorát obrečíte.

2. Ověřte si, zda jste vyřídili všechna povolení

Pokud rekonstrukci berete od podlahy a v bytě bouráte nosné příčky nebo zasahujete do rozvodů, pravděpodobně budete potřebovat stavební povolení. Běžnější zásahy, které neovlivní bezpečnost stavby, například natahování nových omítek, stačí pouze ohlásit.

3. Pozvěte si odborníka

Chcete-li ušetřit a celou rekonstrukci zvládnout vlastníma rukama, dobře si rozmyslete, zda na ni máte čas. V časové tísni častokrát sáhnete po rychlejších řešeních, jejichž neduhy se časem projeví. Oprava popraskaných zdí nebo vrzajícího schodiště vás ve výsledku může vyjít dráž než práce odborníka.

Foto: Finep

4. Stavební materiál, nábytek i řemeslníky dobře vybírejte

Neunáhlete se akční nabídkou interiérových barev v blízkém hobby marketu nebo nabídkou nových rozvodů na dobré slovo bez smlouvy o dílo. V prvním případě můžete zjistit, že ta krásná blankytně modrá vytváří z vašeho obýváku spíše nemocniční pokoj než moderní prostor. V druhém případě hrozí, že znovu zaplatíte řemeslníka, protože na reklamaci prasklých trubek bez smlouvy nemáte nárok.

Při výběru materiálu a nábytku se ptejte na zkušenosti a prohlédněte i recenze na internetu. To platí i při shánění řemeslníků – vybírejte pouze osvědčené firmy, které v budoucím novém bytě odvedou přesně takovou práci, za kterou jste si zaplatili.

Zdroj: Finep