Alergici, zatočte s roztoči! Jak na to?

Každý čtvrtý obyvatel České republiky trpí nějakou alergií. Nejčastěji jsou to alergeny pylu, roztočů a zvířat, které dávají našemu tělu zabrat. Alergiím je bohužel potřeba přizpůsobit některé činnosti a někdy také upravit domácnost.

0

Na vině jsou roztoči

I v draze zařízeném bytě můžete mít problémy s dýcháním, pokud podceníte několik jednoduchých pravidel. Alergeny roztočů z domácího prachu jsou totiž nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy. Prašnost bytového a domovního prostředí závisí na faktorech, z nichž některé můžeme při zařizování interiéru ovlivnit. „Alergické reakce vyvolávají především exkrementy roztočů. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě, proto se v domácnosti vyskytují především v lůžku, kobercích, sedačkách a dalších textiliích. Při zařizování bytu se proto soustřeďte především na výběr materiálů,“ říká alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková.

Postel si zaslouží vaší pozornost

Základem všeho je pokoj a postel, kde bude alergik spát. Ložnice, dětský pokojíček nebo pokoj pro hosty, tam všude začíná velký boj s roztoči. „Při výběru postele i samotné matrace sledujte použité materiály. V boji proti alergenům jsou nejlepší volbou přírodní materiály, které jsou pro lidskou pokožku nejpřirozenější a zároveň jsou odolné vůči roztočům,“ vysvětluje Jakub Šoufek z Johann Malle. Matrace z přírodních materiálů jsou navíc zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu.

„Lůžkoviny, které používáte, je dobré nechat vždy půl hodiny před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec nezastýlat. Přesně to totiž brání roztočům v jejich dalším vývoji a přežití. Perte nad 60 °C, povlečení měňte nejméně jednou za dva týdny. Přikrývky a polštáře jednou za tři měsíce,“ doplňuje Jakub Šoufek. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, tak aby prostor pro prach dostal minimální příležitost. Ideální je tuhé dřevo, které nejen odolává roztočům, ale podle Feng shui je navíc přímo nabité energií.

Podlaha bez textilií

Nezapomínejte ani na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Koberce či předložky podlahu sice oživí, ale líbí se i roztočům, kteří se v nich zabydlí. Dobrou variantou je dlažba či dřevěná plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu a časté vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.

Nábytek vybírejte omyvatelný

Nepodceňujte materiál, ze kterého je zhotovený nábytek a další předměty v bytě. Alergici by měli upřednostňovat dobře a jednoduše omyvatelný materiál jako je například plast či porcelán. V případě, že vsázíte na Feng shui, tak je to jednoznačně dřevo, sklo či kov. Údržba těchto materiálů je snadná a každé setření prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně.

Okna bez záclon, stěny bez tapet

Záclony jsou nejlepším lapačem prachu a je vhodné nahradit je žaluziemi. Žaluzie jsou snadno udržovatelné a prachu se na nich nebude tolik dařit. Ze stejných důvodů dejte přednost malbě před tapetami.

Jak správně vysávat?

Lidé si často ještě doma prach spíše víří, než že by se ho efektivně zbavovali. Například robotické vysavače často udělají více škody než užitku. „Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, ale ty nejjemnější částečky s alergeny vracejí zpět do místnosti. Prach se proto po vysávání znovu usazuje na nábytku i podlahách. Naopak funkčním řešením jsou vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádí mimo vysávané místnosti,“ upozorňuje Jiří Najman ze společnosti Newag.

Dle odborníků je prospěšné používat vysavače na vodní bázi. „Vodní vysavač Vivenso funguje na principu separační technologie, filtrace vodou propírá vzduch v prostoru, přitom pohlcuje veškeré nečistoty a přispívá k lepšímu ovzduší.“, říká Lucie Kašparová ze společnosti Ampuro. Tento vysavač však kromě samotného vysávání můžete využít i k vytírání a kompletnímu čištění čalounění a matrací, dokonce dokáže čistit i vzduch.

Chraňte se při úklidu

Jako alergik však ani při samotném úklidu nejste chráněni. Prach se víří, dostává se do dýchacích cest a vyvolává alergické reakce. Proto je důležité si na samotný úklid nasadit filtrační masky a při úklidu i po něm dobře větrat. Omývatelné plochy doporučujeme uklízet za pomocí vody. Tímto způsobem se prach méně víří. Klasické prachovky či suché utěrky jsou pro alergiky naprosto nepoužitelné. Pokud však trpíte i přes tyto preventivní kroky, zvažte možnost pořízení čističky vzduchu. Ta je schopna z místnosti odstranit všechny nečistoty přenášené vzduchem a usnadňuje tak samotný proces uklízení.

Vlhkost místností

„Významnou roli hraje také vlhkost v bytě, tu se snažte udržovat kolem 50 %. Při vyšší vlhkosti vznikají ideální podmínky a živná půda k množení roztočů, plísní a dalších mikroorganismů, které stojí za mnoha alergiemi. Pravidelné větrání je pro udržování zdravého mikroklimatu také velmi důležité,“ doporučuje alergoložka MUDr. Marcela Vorlíčková.

Domácí prach je směsicí různých látek a množství alergenů, které se v každé domácnosti trochu liší. Nejčastějšími alergeny, které si doma pěstujeme, jsou:

  1. Roztoči

Byt bez roztočů neexistuje. Roztoči jsou běžnou součástí každé domácnosti. Živí se zejména šupinkami lidské kůže, ale také bakteriemi a plísněmi. Nejčastěji se objevují v kobercích a lůžkovinách. „Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů, které produkují. Projevy jsou různorodé –  od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu,“ uvádí alergoložka a imunoložka MUDr. Blanka Haindlová. Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujeme především ve chvíli, kdy tyto usazené částečky rozvíříme.

  1. Plísně

V prachu najdeme také plísně, ty se nevyskytují pouze v provlhlých stavbách, ale také ve venkovním prostředí. Nejvíce jich do bytu či domu nalétá během vlhkého jara, léta a podzimu. Spory z plísní pak poletují společně s částečkami prachu ve vzduchu. V jednom gramu prachu je až jeden milion spor plísní. Pokud máte doma navíc koberce, najdete vysokou koncentraci plísňových alergenů také v něm. Alergie na plísně se projevují zejména rýmou, záněty očních spojivek, ekzémy, bolestmi hlavy a chronickým kašlem. Plísně mohou ale vyvolat i astma.

  1. Alergeny zvířat

Pokud sdílíte domácnost se zvířecím mazlíčkem, máte v domácím prachu také zvířecí alergeny. Ty dosahují ze všech zmíněných alergenů nejmenších rozměrů a dostanou se tak téměř všude. Nejčastější alergie vznikají na kočičí a psí alergeny, které nezpůsobuje zvířecí srst, ale alergeny v ní usazené. Ty pocházejí ze zvířecích slin, moči, potu a lupů, které se po zaschnutí uvolňují do místnosti a zůstávají tak v domácnosti i měsíce poté, co v ní bylo zvíře naposledy. Eliminovat zvířecí alergeny lze za pomoci přípravků, které je odstraňují přímo ze zvířete, a také pravidelným úklidem, především utíráním prachu a častým vysáváním. „Pozor ale na robotické vysavače, které prach s alergeny v místnostech namísto vysávání spíše víří. Stejně tak se nelze úplně spoléhat ani na klasické vysavače, které sice vysávají lépe, přesto víří prach v místnosti, a ty nejjemnější částečky s alergeny se vracejí do místnosti. Prach se proto po vysávání usazuje zpět na nábytku i podlahách. Funkčním řešením jsou pouze vysavače centrální, které veškerý prach s alergeny odvádí mimo vysávané místnosti,“ upozorňuje Jiří Najman, zástupce kanadských centrálních vysavačů Husky.

  1. Pyl

Na jaře a v létě máme v domácím prachu také pyl, který se nám do domu či bytu dostane většinou otevřeným oknem. Alergie na pyl patří mezi nejrozšířenější alergie a náleží jim pomyslné první místo. V současné době jí trpí až pětina populace a může vzniknout kdykoliv v průběhu života. Projevuje se ucpaným nosem nebo vodnatou rýmou, slzením a svěděním očí a kýcháním. Pokud jste na pyl alergičtí, doporučují se zejména speciální sítě do oken proti pylu či záclony, na kterých ulpí větší částečky pylu. Pokud jste na pyl alergičtí, je důležité během pylové sezóny dbát na zvýšený pořádek a pravidelné vysávání, nejlépe vysavačem centrálním.