7 z 10 Čechů plánuje koupi nebo rekonstrukci chalupy. Představy o chalupě snů se však mezi nimi různí

Praha, 27. srpna – Sedm z deseti Čechů uvažuje nad koupí nebo rekonstrukcí rekreačního objektu. Až 51 % lidí to plánuje již do pěti let, ukázal průzkum společnosti Instant Research pro Hypoteční banku. Vyplývá z něj také, že nejčastěji chtějí lidé jako svůj rekreační objekt menší, ale vybavený domek na vesnici. Průměrně se Češi chystají do chalupy investovat 1 600 000 korun. Hodnoty nemovitostí ale v posledních letech razantně stoupají, v letošním roce dosahují průměrně na 2 800 000 korun.

0
foto: pixabay.com

Co Čech, to chalupář. Ale jaký?

Že mají Češi chalupaření v oblibě není žádným tajemstvím. Průzkum ale poukázal na to, že o své chalupě snů mají velmi odlišné představy nejen muži a ženy, ale i lidé z různých regionů.

Jedním z archetypů jsou muži z Čech, kteří nejčastěji chtějí jako rekreační nemovitost menší dům s vyřešenými inženýrskými sítěmi – pořídit si jej chce na 65 % z nich. Za chalupu jsou také ochotní nejvíce zaplatit, každý třetí plánuje investici okolo 5 milionů korun. I díky finančním možnostem tato skupina počítá s pořízením větších ekologických řešení, jako je instalace tepelného čerpadla nebo solárního panelu.

Ekologická řešení při zařizování chalupy

„Je dobře, že lidé, kteří si mohou dovolit dát za chalupu více peněz, nezapomínají ani na ochranu přírody a klimatu. Opatření na úsporu energie a ochranu přírody v posledních letech získávají na významu. Zachytávání dešťové vody v obdobích sucha má svou důležitost, stejně jako fotovoltaický panel u chalupy na samotě, kam nevedou inženýrské sítě,“ říká Andrea Vokálová, tisková mluvčí Hypoteční banky. „Bohužel tak ale neuvažují všichni a 54 % respondentů průzkumu neplánuje na chalupě žádná nebo jen zcela minimální ekologická řešení,” dodává Vokálová. Čtvrtina respondentů plánuje zateplení nebo výměnu oken, pětina myslí i na moderní úsporné technologie.

Není chalupa jako chalupa

Mezi další preferované podoby rekreačního objektu patří vybavený dřevěný srub (19 %), ale také moderní domy s garáží a běžným vybavením domácnosti (15 %). Nejdůležitější je u všech objektů existence elektrických sítí. Romantiků, kteří rádi večeří při svíčkách, je jen kolem 6 %.

Zejména ženy pak stojí především o chalupu na samotě. Zároveň jsou opatrnějšími investorkami, 6 z 10 z nich plánuje do takového objektu investovat nejvýše půl milionu korun. Pětina z nich také doufá, že na chalupě budou trávit nejen víkendy, ale i část všedních dnů. Naopak lidé z velkých měst, zejména z Prahy, plánují na chalupě trávit maximálně jeden víkend měsíčně. Oproti chalupě na samotě si představují moderní stavbu v městské zástavbě.

Nové designy

Národem chalupářů jsme odjakživa, až v poslední době se ale začaly výrazněji proměňovat naše představy o tom, jaké pohodlí od rekreačního bydlení očekáváme. Trendem posledních let jsou proto třeba dřevostavby s moderní architekturou a kvalitním designem, které jsou navíc ohleduplné vůči životnímu prostředí. Do popředí se dostávají také designové mobilní domy, které dokáží splnit potřeby párů i rodin, a navíc jsou cenově dostupné.

Rostou ceny i nároky na luxus

Zatímco v roce 2019 dosáhla celková hodnota poskytnutých hypoték na chalupy 567 milionů korun, letos jde jen za prvních 7 měsíců již o více než 400 milionů. Pokud by tento trend vydržel až do konce roku, analytici odhadují, že na tento typ staveb v letošním roce alokují přes 700 milionů korun, tedy o 23 % více než před rokem. Přes dostupné financování je ale při nákupu chalupy nutno splnit několik povinností. Rekreační objekt musí mít přiděleno číslo popisné nebo evidenční a musí být řádně zapsán v Katastru nemovitostí. Pro pozemek pod chalupou nebo přístupové cesty pak platí stejné podmínky jako pro objekty určené k trvalému bydlení. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekreační objekty, jsou chalupy bankami považovány za investiční nemovitosti, na které mohou poskytnout například nižší LTV. Zájemci tak při žádosti o hypotéku musí počítat s procentuálně vyšší úvodní investicí.

„Z průzkumu je jasně vidět, že Čechům na jejich chalupách záleží a neváhají do nich vložit podstatnou část svých úspor. Průměrná hodnota pořizovaných rekreačních objektů proto rok od roku roste. Letos je zatím průměrná cena kupované chalupy 2 800 000 korun, což je o 14 % více než loni, a dokonce dvakrát více než v roce 2014,“ vysvětluje Vokálová.