Vytvořte si ideální balkon či terasu

Balkon či terasa jsou v létě téměř nejčastěji využívané prostory domu sloužící k relaxaci, rodinným obědům a večírkům s přáteli a k zahrádkaření. A už proto si zaslouží zvelebit stejně jako třeba váš obývací pokoj.

0

Vyberte si ten správný nábytek

Hned ze začátku si promyslete, k čemu bude vaše terasa primárně sloužit. K relaxaci? Ke grilování a stolování? K zahrádkaření? Od toho se totiž bude odvíjet výběr velkých kusů nábytku, například výška stolu nebo typ křesílek.

Chcete-li mít terasu jako pokojíček, pak o ní uvažujte stejně, jako byste zařizovali interiér. Vedle praktického vybavení tedy nezapomeňte na koberec, světla, drobné dekorace a textilie. Pouze volte odolnější materiály, které se snadno čistí a odolají špíně, vlhku i UV záření. Pokud terasa slouží zároveň jako jídelna, kromě stolu a židlí nezapomeňte také pořídit odkládací stolek, abyste nemuseli s každým talířkem běhat do kuchyně. Drobné doplňky a dekorace vaši terasu ještě více zútulní a rozveselí. Nebojte se využít polštářky, i ty se vyrábí z prakticky nezničitelných materiálů.

Foto: bonami.cz

Využijte terasu k zahradničení

Rostliny nepotřebují záhon nebo velkou zahradu, aby se jim dařilo, hodně druhů se hodí na balkon či terasu. Sáhnout můžete po pěstebních truhlících, květináčích nebo vyvýšených záhonech. Pokud jste kreativní typ, můžete k výsadbě využít vědro, staré nádobí, tašku anebo třeba holínky. U netypických květináčů nezapomeňte na odvod vody, všechny pěstební nádoby musí mít otvor pro odvod vody. Při vybírání konkrétních rostlin zvažte velikost prostoru a jeho orientaci na světovou stranu.

Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy. „Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování – vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky ven na zábradlí, na stěnu anebo strop. Využijte závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet,“ popisuje radí Daniel Brychta z oddělení zahrady projektového marketu Hornbach. Na malé balkony jsou ideální květiny, bylinky a zelenina. Na trhu jsou dostupné i různé odrůdy stromů a keřů v miniaturních podobách, které se vlezou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň anebo okrasná broskvoň.

Jižní či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce. „Na slunné terasy lze vysadit středomořské rostliny nebo ty, které mají rády prudké sluneční světlo. Z bylinek to mohou být šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Příjemnou jižanskou atmosféru jednoduše vykouzlí oleandr či olivovník,“ vysvětluje Daniel Brychta. Oleandr je stále zelený keř kvetoucí od června do září, nabízí se v různých barevných variantách – bílé, červené či žluté. Z okrasných rostlin se na slunečním balkoně bude dařit zvonečkům, begóniím, petúniím anebo oblíbeným muškátům. Balkon umístěný na východní či severní stranu je stinný, proto se na něj hodí spíše sezóně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami.