Vybrat si rolety nebo žaluzie?

I když máte před oknem vzrostlý strom s ohromnou korunou, teplo, které vám vstupuje do místnosti, je příliš velké. Že nic takového před oknem nemáte a vedro, které doma máte, vám způsobuje potíže? Ať tak, či tak, možná přemýšlíte o pořízení venkovních rolet nebo žaluzií, ale nevíte, pro co se rozhodnout.

0

Co od zastínění očekáváte?

Prvním krokem není tak úplně samotný výběr mezi roletou a žaluzií, ale ujasnění si toho, proč zastínění hledáte a co od něj očekáváte. Pořídit si můžete jak vnitřní, tak venkovní stínění. To vnitřní omezí prostup tepla do místnosti, neochrání ale okno zvenčí před povětrnostními vlivy. Pro venkovní stíny hovoří i to, že velkou část tepelného záření zachytí ještě dřív, než vstoupí do interiéru. V tomto směru je tedy správná volba nejspíš jasná, co dál? Odpovězte si na pár otázek, které vám pomohou rozhodnout se mezi žaluzií a roletou.

 • Chcete jen zatemnit místnost, nebo si chcete i regulovat průchod denního světla?
 • Hledáte jen zastínění, nebo i bezpečnostní prvek?
 • Rádi byste snížili i výdaje za topení nebo náklady na klimatizaci?
 • A co ochrana před hlukem?
 • Má mít zastínění i estetickou funkci?

Proč dát přednost venkovním roletám?

Když se řekne roleta, jde o zastínění v kuse, které se roluje. Předokenní rolety se dají instalovat jak na rodinné domy, tak na ty panelové. Můžete je instalovat už do novostavby, ale i dodatečně.

 • Poskytnou vám efektivní zastínění, umí vytvořit tmu.
 • Sníží hluk zvenčí.
 • Zvýší ochranu vašeho domu a bezpečnost.
 • Dají se vyrobit na míru, ovládat je můžete ručně i pomocí motoru.
 • Jsou odolné vůči větru, a to i tomu silnému.
 • Brání úniku tepla z interiéru, což oceníte zejména v zimě, kdy díky tomu můžete snížit náklady na topení.

Víte, že u rolet nemůžete tak úplně regulovat denní světlo? Lamely nelze naklápět, rolety jen spustíte do určité výšky.

A co venkovní žaluzie?

Rolety jsou z jednoho kusu, žaluzie se skládají z jednotlivých lamel, které jsou k sobě spojeny páskem tak, aby se daly vytahovat. Světlo, které má dopadat do interiéru se díky nim dá regulovat, v tom všem se liší od rolet. Zamezí průniku světla, přitom ale v místnosti můžete mít dostatek světla. Oproti předokenním roletám nevytvoří absolutní tmu, nejsou ani tolik odolné vůči větru. Lamely se dají naklápět, ovládat je můžete jak manuálně, tak motorově.

Podtrženo, sečteno: Oba typy stínění mají něco do sebe

Jak venkovní žaluzie, tak rolety si můžete pořídit v manuálním i motorickém ovládání, plní stejný účel, ale jsou mezi nimi drobné rozdíly. Zatímco rolety vám poskytnou i určitou míru bezpečí a ochranu před hlukem, díky žaluziím zase můžete ovlivnit světelné podmínky v místnosti. Pokud ani teď nemáte jasno, pro kterou variantu stínění se rozhodnete, neváhejte se poradit s odborníky.