Víte, na jaké matraci spíte? Jde o zdraví vašich zad

Málokde trávíme tolik času jako v posteli. Je to také často místo, kterému nevěnujeme moc pozornosti. Přitom kvalitní spánek je základem našeho zdraví a umožňuje nám fungovat po celý den. Z výzkumu provedeného na početném vzorku Čechů vyplývá, že téměř 17 % lidí spí na proleželé matraci a při výběru nové se rozhodují především podle ceny.

0
Zdroj: Johann Malle

Pamatujete si, kdy jste si naposledy kupovali novou matraci? Vysoké procento lidí totiž vůbec neřeší, jak dlouho matraci mají a jakou má kvalitu. Při výběru matrace se řídí spíše podle ceny a tvrdosti, ale často nehledí na použitý materiál. A problémy, které mohou spánkem na nekvalitní matraci vzniknout? Nespavost, bolest zad a nekvalitní spánek.

Lidé nevědí, jak starou mají matraci

Z průzkumu, který zadala společnost Johann Malle, vyplynulo, že více jak 40 % lidí neví, jak starou mají doma matraci. Téměř pětina dotázaných si je ale jistá, že ji mají více než 3 roky. Každý dvacátý dotázaný navíc spí na rozkládacím gauči. Zarážející je také, že až 17 % spí na proleželé matraci a více než 13 % lidí nepozná, jestli je jejich matrace proleželá. Obecně platí, že čím kvalitnější matrace, tím déle vydrží. Průměrně kvalitní matrace vydrží kolem 10 let. Matrace z čistě přírodních materiálů pak i 25 let. O matrace je ale nutné se trochu starat a životnost jim prodlouží také svrchní podložka.

Syntetické nebo přírodní materiály? 

Přes 66 % dotázaných si myslí, že matrace ze syntetických materiálů, jako jsou paměťové či líné pěny, jsou lepší než matrace přírodní. Je tomu přitom právě naopak. Přestože líná pěna patří mezi moderní materiály, které vyvinula v sedmdesátých letech NASA pro astronauty a později se začala používat na výrobu matrací pro pacienty, kteří byli dlouhodobě upoutáni na lůžko, jsou tyto matrace vhodné spíše pro lidi po operacích či pro starší lidi, protože zabraňují proleženinám. Z dlouhodobého hlediska tak nejsou příliš vhodné pro denní používání, protože uzamykají tělo v lůžku a zabraňují jeho přirozenému pohybu během spánku a nedokáží ideálně odvádět nežádoucí vlhkost, nemluvě o brzké únavě tohoto materiálu a ztráty paměťové funkčnosti,“ varuje fyzioterapeut René Kacián. Na přírodních matracích spí jen necelá 3 % dotázaných.

Nemalé procento lidí je ochotno si za matraci připlatit, přitom je to ale právě cena, která je druhým nejčastějším rozhodujícím faktorem při pořizování matrace. Většina dotázaných volí matraci podle její tuhosti, následně přihlíží k ceně a k materiálům.

A co vy, dbáte na kvalitu vaší matrace?