V Praze je dvakrát více bytů k pronájmu než před rokem, ceny bytů k prodeji stále rostou

Síť realitních kanceláří CENTURY 21 eviduje v Praze dvojnásobný počet volných bytů k pronájmu oproti loňskému roku. Většina pronajímatelů musela zlevnit průměrně o 7 %, tedy zhruba o jeden až dva tisíce měsíčně.

0
foto: pixabay.com

Kde se nachází nejvíce volných bytů v Praze?

Nejvíce volných bytů je v Praze 1 a 2, kde se majitelé orientovali na krátkodobé pronájmy a v současné době se snaží byty obsadit dlouhodobými nájemníky. Větší nabídka tlačí dolů i ceny, průměrně poklesly v celé Praze meziročně o 7 %, v centru Prahy o 19 % a v některých případech i o 30 %. „Pokles cen se vyhnul jen bytům v opravdu top kvalitě, zrekonstruovaným nebo v novostavbách a s nějakým bonusem navíc, jako je třeba parkování, terasa nebo předzahrádka,“ doplňuje makléřka Barbora Merknerová z realitní kanceláře CENTURY 21 Ruby.

Kdy o pronájmy stoupá zájem?

Situace na trhu s nájemním bydlením se začala narovnávat s počátkem září, kdy tradičně stoupá zájem. Září a říjen patří k měsícům, kdy jsou pronájmy nejvíce poptávané, ať už studenty, nebo rodinami s mladšími dětmi mířícími do nových škol a také pracovníky, co se vrátili z letních brigád. Poptávka ale zdaleka nedosahuje takového objemu, jako tomu bylo v minulých letech, a další vývoj lze jen těžko odhadovat. Bude záležet na vývoji pandemie viru covid-19.

Češi mají zájem o nevybavené byty

Zájem o pronájmy bytů se odvíjí především od nabídky, která je většinou fokusována na menší byty 2+1 nebo 1+kk, které zcela převažují v nabídce, a 95 % z nich je vybaveno základním nábytkem.

Co je rozhodující pro zájemce o byt při koupi?

Při výběru bytu bývá prvním určujícím faktorem samozřejmě cena. Druhým faktorem je lokalita, zejména dostupnost do práce anebo do školy. Neméně důležitým kritériem je stav bytu. Ideální je, když vypadá jako nový, je vymalovaný, opravený a uklizený. Tam má řada pronajímatelů rezervy. Stav bytu by měl odpovídat požadované ceně za pronájem. Češi obecně mají raději nevybavené byty, stačí základní vybavení. Cizinci preferují byty vybavené, nechtějí si dokupovat nábytek na jeden nebo dva roky.

O koupi bytů v Praze je stále velký zájem

Na rozdíl od bytů k pronájmu, kde se zaznamenal výrazný pokles, u prodejů je tomu naopak. Nabídka bytů na prodej je omezená a zájem o koupi je velký. U zajímavých bytů k prodeji evidují realitní kanceláře desítky zájemců.

Jaký je vliv lokality na zájem?

Nejžádanější jsou dlouhodobě byty 2+kk, u lokality dávají lidé přednost dobré dostupnosti do centra, bytům na metru a nově také na okraji Prahy, kde jsou byty cenově dostupnější. Někteří zájemci ale neváhají investovat vyšší částku do pěkného bytu v dobré lokalitě, vědí, že si nemovitost svoji cenu udrží a dlouhodobě ji majitel zhodnotí.

Ovlivňuje obava z navyšování zájem o koupi nemovitosti?

Zájem o koupi nemovitosti lze očekávat i v nejbližších měsících, i když ceny prodejů dále rostou. Klesají ale úrokové sazby u hypotečních úvěrů a to zájemce motivuje ke koupi. Je zde také oprávněná obava kupujících, že ceny bytů na prodej se budou dále zvyšovat.