Užívejte si zahradu po celý rok. Zimní zahrada vás okouzlí

Nejen krásu měnící se okolní přírody lze po celý rok pozorovat z útulného a teplého prostředí zimní zahrady. Moderní konstrukce nadčasového designu zaručují příjemné klima, bezpečnost, komfortnější bydlení a z toho plynoucí přidanou hodnotu pro nemovitost.

0
Fotografie: Schüco
Fotografie: Schüco

Z architektonického i uživatelského hlediska jsou bezesporu atraktivní hliníkové konstrukce, sestavené ideálně z tepelně izolovaných profilů štíhlých linií s možností výběru odstínu a funkčního provedení.

Zimní zahrada jako vyrovnávací zóna

Zimní zahrada rozšiřuje obytný prostor a zajišťuje celoroční přísun přirozeného světla. Velkoformátový skleněný plášť však funguje i jako zásobník kumulující sluneční teplo, čímž snižuje spotřebu tepla dodávaného z konvenčního topného systému. Teplotní rozdíl mezi domem se zimní zahradou a venkovním prostředím je totiž znatelně menší než u domu bez zimní zahrady. Zahrada vytváří tzv. vyrovnávací zónu, neboli ochranný štít mezi venkovní a vnitřní teplotou. Popsaný energeticky úsporný účinek přitom působí ve dne i v noci (bez přímého slunečního záření).

Fotografie: Schüco
Fotografie: Schüco

Automatizovaně a úsporně

Zimní zahrady nejenže rozšiřují obytný prostor, do kterého vnášejí více denního světla, v chladných měsících zároveň snižují závislost na externích zdrojích vytápění. Samy prosklené stěny totiž fungují jako významná zásobárna energie ze slunce. Sluneční záření je uvnitř samovolně převáděno na teplo, respektive dochází ke známému skleníkovému efektu (paprsky dopadající např. na podlahovou krytinu ji ohřívají a teplý vzduch pak sálá do prostoru). Tento stručně popsaný proces pozitivně ovlivňuje potřebu tepla přiváděného z konvenčních topných systémů. Přičemž přehřívání prostoru v letních měsících lze jednoduše zamezit použitím vhodné stínící nebo ventilační techniky, například markýz, žaluzií, tónovaných skel s vysokým reflexním stupněm či ventilačních systémů. Některé technologie jsou kompatibilní se systémy automatizace, zimní zahradu tak bez komplikací napojíte na centrální řízení rodinného domu.

Fotografie: Schüco

Tepelně izolovaná hliníková konstrukce

Z hlediska konstrukce je v nabídce řada systémových prvků, rozmanitých z pohledu tvarů, barev i funkčnosti. Díky modulárnímu provedení není problém jednotlivé alternativy kombinovat dle představ zákazníka, dodavatelská firma zpracuje moderní koncept i řešení pro starou zástavbu, k dispozici jsou jedno i dvoupatrové konstrukce.

Alternativa k zimním zahradám – terasová střecha

Terasové střechy představují zajímavou systémovou i ekonomickou alternativu zimních zahrad. Poslouží pro efektivní zastřešení terasy či jako garážový přístřešek. V porovnání s dřevěnými pergolami garantují světlé, prosvícené prostory. Například terasové střechy od výrobce Schüco jsou transparentní a vzhledově homogenní. Konstrukční řešení přináší hned několik benefitů. Ploché kontury profilů vnitřní nosné konstrukce zajišťují vysoký stupeň samočištění na povrchu střechy. Alternativně je k dispozici boční závětří nebo neizolované posuvné a shrnovací systémy, vytvářející „studenou“ zimní zahradu. Pohledové šířky krokví jsou pouhých 50 mm.

Fotografie: Schüco

Líbila by se Vám zimní zahrada? Nebo by vám stačila terasová střecha?