Stavíte svépomocí? 5 věcí, aby se ze stavby nestala noční můra

Stavba svépomocí může být nejlevnější cestou k vysněnému rodinnému domu a v Česku je stále velmi populární. Obzvlášť pokud se sami řadíte mezi zručné osoby nebo máte v rodině či mezi blízkými přáteli dostatek šikovných řemeslníků. Je to ale velmi náročný úkol, který neradno podcenit. Velmi snadno se totiž ze vzrušujícího dobrodružství může stát starost, která ve výsledku bude stát víc úsilí a peněz, než jste si dovedli představit. Podívejme se společně na pět základních problémů, které běžný laik při stavbě domů obvykle neočekává nebo velice podcení.

0

Časová a fyzická náročnost práce

U stavby domu lze běžně očekávat, že půjde o činnost fyzicky náročnější, než je třeba sezení v kanceláři. Přesto ale mnoho amatérských stavebníků tento aspekt hlavně při vícedenní pracovních etapách podcení. Stavebním firmám navíc obvykle pomáhá různá drobná mechanizace, kterou svépomocí stavebník nemá. Mnoho lidí také podcení časovou náročnost prací. „Je třeba počítat s tím, že rodinný dům můžete sami stavět i několik let. Činnosti, které běžně zvládne parta šikovných zedníků nebo tesařů za pár dnů, mohou i šikovnému laikovi zabrat týdny,“ uvádí Tomáš Pinďák.

Stavební odpad a jeho likvidace

Pokud opravujete nebo dostavujete starší dům, bude nejspíš překvapeni, kolik stavebního odpadu při stavbě vzniká. I při bourání běžné příčky nebo starší zídky vám na dvorku vznikne hromada suti, kterou musíte odpovídajícím a legálním způsobem zlikvidovat. Problémem stavebního odpadu navíc není ani tak objem, jako jeho hmotnost. Staré cihly a kusy betonu prostě něco váží a na skládkách stavebního odpadu se většinou platí od tuny. Připravte se také, že nákladní auto s běžným kontejnerem na stavební odpad uveze pouhé 3,5 tuny suti, a to není zrovna mnoho. „I při stavbě běžného rodinného domu jdou při větším rozsahu zemních a bouracích prací počty odvezených kontejnerů s odpadem do desítek i nízkých stovek,“ uvádí příklad z praxe Tomáš Pinďák.

Vhodné načasování a logistika

Ve stavebninách objednáte cihly, překlady, cement a další materiál. Nákladní auto vám všechno přiveze, ale palety není kam složit, protože na dvorku už máte hromadu písku. A do toho ještě přijíždí domíchávač s betonem… Drobní stavebníci často podcení organizaci dodávek stavebního materiálu a výsledkem je pak hromada zbytečné práce při jeho přemísťování. Naopak zkušený stavbyvedoucí si umí dodávky i deponování všech materiálů dobře rozplánovat.   

Vybavení a stroje

Při stavbě rodinného domu musíte také počítat v investicí do nářadí a vybavení. Zednickou lžíci i lopatu si samozřejmě koupíte v nejbližším hobbymarketu. Zcela určitě ale budete potřebovat i míchačku a nejrůznější další elektrické nářadí, které se mnohdy nevyplatí půjčit. A to už něco stojí. Finančně poměrně náročné je pak třeba i zapůjčení lešení, bednicích prvků či stavebních stojek. Vaši peněženku zatíží i zápůjčky minirýpadla a dalších potřebných strojů, které je navíc nutné dobře naplánovat dopředu. Při rozhodování o způsobu stavby určitě zohledňujte i tyto náklady.    

Financování hypotékou – svépomocní stavebníci to mají těžší

Možná se radujete, že vám banka schválila hypotéku a můžete proto začít stavět. Realita je při financování stavby svépomocí nebo dodavatelským způsobem daleko složitější. Banka vám totiž v takovém případě chválenou částku neuvolní vcelku, ale postupně v několika tranších podle toho, jak vaše stavba postupuje. V praxi tedy dostanete jen malou část hypotéky, tyto peníze musíte prostavět a u autorizovaného odborníka nechat udělat takzvanou zprávu o prostavěnosti pro banku. Ta vám pak na základě své úvahy uvolní další část financí. „Je to dost krkolomný způsob financování, který často výrazně ztěžuje objednávání materiálu a platby faktur,“ říká Michal Doležel, který svépomocí rekonstruuje rodinný domek u Kroměříže.