Stagnace cen bytů – vývoj trhu s nemovitostmi v Plzni

0

Zájemci o prodej bytu v Plzni mohli v minulých letech a v prvním pololetí loňského roku zaznamenat příjemný nárůst cen zejména u nemovitostí v lukrativních oblastech s širokou infrastrukturou. Druhá polovina roku 2017 však nepřinesla další nárůst, nýbrž cenovou stagnaci a tedy i stabilnější trh. Na vině může být i skutečnost, že hypotéky již přestávají být tolik dostupné, jak tomu bylo v předchozích letech. S nárůstem hypotéčních sazeb, klesá zájem o ně i o koupi nemovitostí a ceny proto nerostou tak, jak jsme byli doposud zvyklí. Jedním z vedlejších faktorů stagnace cen některých bytů ve větších městech a okrajových lokalitách mohou být i četné ubytovny, v jejichž okolí byl evidován vyšší nárůst kriminality nebo rušení nočního klidu.

Přesto je trh s nemovitostmi stále v pohybu a možná je právě teď ten pravý čas investovat nebo se naopak pokusit nevyužívanou nemovitost prodat. Dá se navíc předpokládat, že i v příštím roce hypotéční sazby ještě porostou.

V Plzni lákají zejména Bory a Slovany

Velká města jako je Plzeň lákají nejen širokým spektrem pracovních příležitostí, ale také vysoce rozvinutou infrastrukturou zahrnující bohatou občanskou vybavenost. Nouze zde není o kvalitní vzdělávací zařízení, dostupnost zdravotní péče, škálu obchodních center, kulturního i sportovního vyžití a v neposlední řadě život obyvatel usnadňuje dostupná a rozvinutá síť MHD. Všechny tyto faktory společně s nízkou kriminalitou a přátelským prostředím dělají z centra Plzně lukrativní lokalitu, která sahá až k okrajovým čtvrtím. Žádané jsou nové i starší byty na Borech a Slovanech, které nabízí svým obyvatelům plnohodnotné služby i vyžití. V kurzu jsou pak zejména menší byty o dispozici 2+kk nebo 1+kk a obliba stoupá i u takzvaný bytů seconhandových, tedy bytů po prvním majiteli.

A jaké byty se prodávají nejlépe?

Jsou to samozřejmě nové nebo jen krátce obydlené byty 2+kk nebo 1+1. Překvapivě jsou pak pro zákazníky zajímavější byty před kompletní rekonstrukcí, které si budoucí majitelé mohou přizpůsobit vlastnímu životnímu stylu. Zákazníci pak samozřejmě dávají přednost budovám s nízkou energetickou ztrátou a v blízkosti základních občanských služeb, jako jsou školy, zdravotnická zařízení a obchody.