Spojte jarní úklid s celkovou změnou interiéru

Pomalu se blíží konec února a za necelý měsíc nás čeká začátek astronomického jara. Spolu s tím je tak potřeba interiér podrobit generálnímu úklidu, který se díky pár zásahům může změnit i v lehkou rekonstrukci nebo jen změnu dekorace. Jaké kroky vám pomohou dát interiéru nový look?

0

O Anke Glut

Anke Glut se řemeslu interiérového designu vyučila na škole designu IDK v Praze, své pracovní zkušenosti však získala především v Belgii. Nyní již roky působí v České republice a kromě komerčního sektoru se věnuje i přestavbám a rekonstrukcím rezidenčních prostor, a to jak novostaveb, tak budov s delší historií. Anke ráda cestuje a na svých cestách se inspiruje různými kulturami a přírodou. Miluje koncepty s jasným názorem a přírodní materiály, jako je kov, dřevo a beton. Ráda si však hraje i s barvami a v práci je pro ni nejdůležitější vytvořit takový interiér, který bude ušit přímo na míru klienta a stane se tak pro něj novým domovem. V jejím portfoliu najdete například kosmetické studio, dvougenerační dům, byt pro single lady, ale i privátní bar.

Co dělat, aby interiér při jarním úklidu prokoukl

Jak vzít jarní úklid opravdu z gruntu? „Jakýkoli větší úklid je v důsledku spojen s pocitem nového začátku. Na jaře chceme, aby interiér prokoukl, probudil se k životu. K tomu však oproti přesvědčení většiny nejsou potřeba nijak velké zásahy,“ říká Anke Glut.

Při jarním úklidu je dobré se zbavit věcí

Při jarním úklidu je nejdůležitější být nekompromisní a zbavit se věcí, pro které nemáme využití. „Většina lidí má tendence věci shromažďovat a nechávat si je na očích. Nejčastěji se jedná o nejrůznější suvenýry a upomínkové předměty nebo dárky, které dostaneme. To jsou však přesně věci, které z bytu následně vytváří dojem odkladiště. Jako první při jarním úklidu tedy doporučuji zbavit se těchto nepotřebných a nevyužívaných věcí.“ Věnovat je můžete například na charitu nebo je zkuste prodal dál na nejrůznějších aukčních serverech. Důležité je se ovšem zamyslet i nad důvodem toho, proč vlastně zvládnete tyto věci vždy za určitý časový úsek nahromadit. „Velkým nešvarem nejen českých domácností je většinou nedostatek úložného prostoru, který pramení z toho, že si snažíme vždy vše zařídit sami. Mnoho lidí například nahlíží na interiérového designéra jako na někoho, kdo vám pomůže sladit polštáře se zbytkem místnosti, ale pravda je taková, že naším podstatným úkolem je třeba i to, jak z každého interiéru vytěžit maximum. U malých prostor nebo atypicky řešených prostor se tak snažím vymyslet co nejvíce možností úložného prostoru, aniž by to omezovalo celkovou atmosféru.“

Jaro je ideální dobou na vymalování

Ve snaze obléknout interiér do nového kabátu se však můžete pustit i o chloupek dále. „Jaro je ideální dobou na vymalování zdí a stropů, což je počin, po kterém interiéru prokoukne úplně maximálně. A nemusíte se přitom striktně držet barev, které jste na zdech měli doposud. V současnosti letí kombinace bílé barvy a sytých barev, jako je královsky modrá nebo mořská zelená. Těmto barvám je však nutné i přizpůsobit zbytek dekorace v interiéru či alespoň v místnosti.“ Pomohou vám však i drobnější zásahy, jako je změna textilií nebo pověšení nových obrazů. „Hrají-li vám textilie v místnosti všemi barvami nebo jsou již zašlé a seprané, je ideální doba na to je vyměnit. Obvykle je pak vhodné ladit závěsy, přehozy přes sedací soupravu a ozdobné polštáře do stejného odstínu. Taktéž však můžete zvážit, zda není nejvyšší čas vyměnit dekoraci na zdech. Na ně můžete pověsit obrazy, ale velkým hitem jsou v dnešní době i tzv. zelené zdi, což znamená, že na zeď umístíte vhodné květináče se zelení.“