Speciální dveře vás ochrání před ohněm a odolají vlhkosti. Z čeho se vyrábí?

Požadavky na dveře se neustále zvyšují. Ačkoli při jejich výběru hraje podstatnou roli design, stále častěji se skloňují i jejich speciální vlastnosti, například požární odolnost, bezpečnost, kouřotěsnost nebo odolnost vůči vlhkosti. O kvalitě dveří přitom rozhodují materiálové vrstvy, jež nejsou na první pohled vidět. Parametry speciálních dveří je možné si potvrdit na identifikačním štítku připevněném na hraně křídla.

0

Dveře Masonite skrývají speciální materiálové vrstvy, což není na první pohled vidět. Mezi aktuálně žádanými dekory, tj. finální vrstvou, patří dub přírodní, buk přírodní, borovice finská nebo borovice švédská nebo fleetwood šampaňský (na obrázku).

Speciální interiérové dveře, většinou vchodové dveře do bytů, mohou mít dekor světlého dřeva, například z dubu přírodního nebo borovice finské, mohou být v jednoduchém jednobarevném provedení, například v antracitové nebo kamenné šedé. I když vás na první pohled zaujme vzhled dveří, je třeba jít při jejich výběru do hloubky. A to doslova.

Dveře odolné vůči požáru

Jsou to právě vnitřní vrstvy, které propůjčují dveřím žádoucí speciální vlastnosti. Zastavme se na chvíli u protipožární odolnosti dveří, jež je dnes považovaná za standard. Protipožární bezpečnost propůjčují dveřím speciální vnitřní konstrukce a použité materiály. Běžně jde o sendvičový systém složený z vnitřního konstrukčního rámu a dveřní výplně tvořené odolným materiálem.  Protipožární dveře mohou být i prosklené.

Protipožární dveře jsou testované v autorizovaných zkušebnách a poté získávají potřebné certifikáty.

Protipožární dveře jsou dnes již standardem a mohou být i prosklené (na obrázku jsou bílé profilované dveře Masonite BORDEAUX VERTIKA). Protipožární odolnost dveří se ověřuje na identifikačním štítku.

Dveře s kouřotěsnou odolností

Dveře vykazující protipožární bezpečnost většinou splňují i kouřotěsnou odolnost, takže odolávají průniku studeného i teplého kouře. Takové dveře mají speciální kovové zárubně s těsněním a také mají zabudovanou i padací lištu, jenž zajistí úplné utěsnění průchozího otvoru v případě požáru.

Dveře tlumící hluk

Speciální dveře mohou mít také zvýšené protihlukové vlastnosti a lépe tak izolují hluk. V těchto případech se používá například plná dřevotřísková deska, která zároveň umožňuje větší stabilitu dveřního křídla a prodlužuje životnost dveří.

Výrobce dveří Masonite garantuje u dveří LUME EXTRA útlum 27 dB, ve variantě Acoustic hodnoty až 35 dB.

Dveře odolávající vlhkosti

Pro koupelny a další prostory se zvýšenou vlhkostí jsou vhodné dveře s úpravou Klima. Té je docíleno speciální vyztuženou dřevotřískovou výplní, která zabraňuje kroucení a ohýbání dveří způsobených teplotními a vlhkostními rozdíly. Výhodou dveří je také snadná údržba, odolnost vůči vlhkosti a mechanická odolnost.

Dveře s úpravou Klima jsou dostupné v řadě moderních dekorů, jako je například javor, ořech nebo dub kubánský (na obrázku dveře Masonite CPL premium VERTIKA sklo dub kubánský). Požadavky na vlastnosti dveří u výrobce Masonite neovlivní jejich výsledný design.

Vlastnosti dveří lze kombinovat

Speciální dveře do interiéru nemusí mít jen jednu výše zmíněnou vlastnost, protože je lze snadno kombinovat. Stejně tak si můžete vybrat z různých dekorů. Aktuálně jsou populární nadčasové a příjemné dekory, jako je dub přírodní, buk přírodní, borovice finská nebo borovice švédská.

Vyzkoušejte on-line konfigurátor vstupních dveří Masonite a sestavte si svoje dveře na míru. Navštívit můžete i showroom společnosti Masonite v Praze, kde si dveře můžete prohlédnout a zároveň využít odborného poradenství.  Na www.masonite.cz naleznete další vzorkovny dveří Masonite po celé České republice.