Slunce = elektřina

Elektřina nás provází téměř na každém kroku. Ať se jedná o domácnost, práci, proniká stále více do aut, mobilních zařízení, všechny potřebují elektřinu. Získáváme ji z různých zdrojů, a právě tím vyčerpáváme své přírodní zdroje, a zároveň ničíme životní prostředí. Potřeba elektrické energie zároveň přináší stále nové způsoby, jak jí šetřit. Vždyť snížení spotřeby elektřiny zároveň znamená menší zátěž pro životní prostředí. Nebo stejná spotřeba při úspornějším využívání znamená možnost využívat elektřinu větším počtem zařízení a spotřebičů.

0

Bezpečná alternativa

Stále větší spotřeba a potřeba elektřiny přináší zároveň větší využívání alternativních zdrojů elektrické energie. K dispozici však máme nevyčerpatelný zdroj energie, a tím je Slunce. Díky jeho energii existuje na Zemi život, a zároveň se učíme stále více využívat jej i jako zdroj pro elektrickou energii. Využívání solárních panelů pro výrobu elektřiny se datuje již ke konci 19. století, není to už úplná novinka.

Fotovoltaický panel

No jen v posledních letech se podařilo zvýšit efektivitu fotovoltaických panelů, což umožňuje získávání stále většího množství elektřiny pro naši neustálou spotřebu. Fotovoltaické panely přeměňují sluneční záření na elektrickou energii s velmi nízkými provozními náklady. Ty jsou ve srovnání s jinými zdroji elektřiny téměř nulové. Je tu sice závislost na počtu hodin slunečního světla, ale v kombinaci s bateriemi lze vyrobenou elektrickou energii nejen přímo spotřebovat, ale také ukládat.

Fotovoltaika pro domácí využití

Ve světě se využívá slunce jako zdroj energie stále víc, lídry v jeho využívání jsou USA, Německo a Japonsko. Ale i další země se přidávají k zavádění tohoto alternativního zdroje energie.

Podporou zeleným technologiím se dosáhlo většího rozšíření malých solárních elektráren, ale i využívání fotovoltaiky pro domácí použití. Solární panely již můžeme vidět na střechách mnoha domů, kde slouží obvykle jako doplňkový zdroj elektrické energie.

Domácnost může takto získat velkou úsporu na účtech za bydlení, neboť podle výkonu panelů, kapacity baterií a běžné denní spotřeby, se může snížit spotřeba elektřiny z veřejné sítě o desítky procent. Nebo se může dospět až ke úplné energetické soběstačnosti a vytvořit autonomní domácnost. Důležité je správné nastavení celého systému. Při návrhu je nutné konzultovat celé řešení s odborníky, kteří mají zkušenosti se solárními systémy.

Elektřina tam, kde není síť

Využívání fotovoltaiky tak může přinést výhody i tam, kde je problém dostat se k elektrické síti. Ať už se jedná o chaty nebo zahrádky, slunce může nejen svítit, ale může přinést elektřinu do chat nebo pohánět zařízení, které pomáhají zahrádkářům. Osvětlení chatky, zdroj energie pro malé spotřebiče, to ocení každý chatař.

Solární automatická závlaha Irrigatia

Solární kapková závlaha, solární vodní čerpadlo nebo solární osvětlení, to vše pomáhá zahrádkářům užívat si radost z vlastní úrody. A že si můžeme nosit malou solární elektrárnu i v kapse? Ano můžeme, solární nabíječky na mobil, nebo jiné mobilní zařízení, jsou již dnes běžnou výbavou nejen turisty a cestovatele. Rovněž se v nich používají fotovoltaické panely, jen s menšími rozměry a výkony jako ty, které dodávají elektřinu pro města. S fotovoltaikou se již skutečně setkáváme denně, a ani si to neuvědomujeme. Je to alternativa, jak získávat elektřinu z obnovitelných zdrojů, s nízkými provozními náklady a malým dopadem na životní prostředí.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here