Nádoby na výrobu sukulentních či kaktusových terárií najdete v Zahradě na niti v různých tvarech i velikostech. Všechny jsou z českých skláren a ty nejzajímavější jsou vytvářené sto let starou ruční technikou Tiffany. Ta spočívá ve sváření jednotlivých kusů skla pomocí kovu, čímž mohou vzniknout roztodivné tvary. Krychle, domek, ale i „tisícistěn”.

Terária vyrobená touto technikou nejsou vodotěsná, proto se hodí právě na suché kaktusové nebo sukulentní osázení.
Terárium Sputnik na Marsu je stojací kulaté terárium, které se prodává již osázené. S tillandsií a červeným pískem a drobnými kamínky působí jako satelit ve vesmírné krajině. Tillandsii stačí jedenkrát týdně jemně rosit převařenou nebo dešťovou vodou. Terárium má průměr 10 cm a je ručně vyrobeno českými skláři.
Návod na osázení suchého terária kaktusy a sukulenty
Na sukulentní terária použijte skleněnou nádobu s velkým otvorem, protože sukulenty potřebují, aby byl prostor dobře větraný. Důležité je, abyste do ní rostliny mohli pohodlně umístit, proto zvolte adekvátní velikost.
Budete potřebovat: terárium,rostliny na osázení, sukulenty nebo kaktusy v přiměřeném počtu a velikosti, rukavice (v případě, že se chystáte pracovat s kaktusy),různě velké kamínky, ideálně různé druhy pro přirozenější vzhled, substrát na pokojovky, písek (asi o polovinu víc než substrátu).
- Nejdříve si vyrobte substrát na sukulenty, který vznikne smícháním písku a substrátu na pokojovky v poměru 1:1.
- Poté si připravené kamínky opláchněte a pečlivě usušte. Případný prach by zanesl terárium a výsledek by nebyl tak působivý. Kamínky musí být opravdu suché, aby zbytečně nezvlhčovaly vytvořené mikroklima. Nezapomeňte, že sukulenty a kaktusy milují sucho.
- Poté vyskládejte z kamenů drenážní dno, které v případě přelití zajistí, že rostliny nebudou stát ve vodě. Můžete použít jakékoliv kamínky či drť.
- Následně zasypejte kamínky pískem, aby se vyplnily skuliny.
- Doprostřed spodní vrstvy nasypte lžičkou asi 1 cm substrátu na sukulenty. Není potřeba jej nijak rozprostírat, stačí opravdu jen hromádka doprostřed.
- Cílem je pouštní vzhled, proto vrstvu zeminy po obvodu obeskládejte většími a menšími kamínky, aby byl substrát přes sklo co nejméně vidět.
- Následuje klíčová fáze, umístění rostlin. Začínejte odzadu a pokud máte v plánu sázet kaktusy, nechte si je na přední část, protože manipulace s nimi není úplně jednoduchá.
- Nejdříve umístěte jednu či dvě zadní rostliny a lžičkou je opatrně zasypejte substrátem. Dejte si pozor, aby se substrát nedopatřením nedostal ke krajům nebo na rostliny. Těžko by se odstraňoval a nevypadalo by to hezky.
- Stejným způsobem postupně přidávejte rostliny v přední části terária.
- Pravděpodobně bude potřeba doplnit kamínky po obvodu, protože vrstva substrátu se zvýší.
- Až budete mít rostliny zasazené, umístěte mezi ně větší kameny, které je podepřou a zatíží.
- Poté vyskládejte kamínky celý povrch, aby nebyl vidět ani kousek zeminy.
- Nakonec kamínky ještě jemně posypte pískem, který zajistí potřebné sucho a esteticky dodá teráriu kýžený pouštní efekt.
A je hotovo! Terárium umístěte na hodně slunné místo a zalévejte lžičkou 2x–3x do měsíce – pouze tehdy, když je povrch viditelně vyschlý. V zimě pak omezte zálivku na jednu měsíčně.