Prosklené království na Vysočině

Jako futuristický prosklený palác shlížející do údolí… i tak vám může připadat netradiční rodinný dům v Jihlavě, který již na první pohled zaujme originální kombinací velkých prosklených ploch a hliníkových prvků! Pojďme se na něj podívat blíže.

0

„Realizace impozantní prosklené plochy jasně dominující tomuto rodinnému domu byla
umožněna především díky využití speciálních hliníkových oken, která jsou unikátní tzv. skrytými okenními křídly,“ uvádí Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel tradičního českého výrobce plastových, hliníkových oken a dveří a zimních zahrad, a dále vysvětluje: „Jde o zajímavé řešení, u kterého jsou okenní křídla skryta přímo v rámu. Ve spojení s fasádním systémem o pohledové šířce hliníkových profilů pouhých 50 mm tak dům získává subtilní minimalistický vzhled a jeho obyvatelé zase úchvatný a téměř ničím nerušený výhled do okolního prostranství.“

Skleněný, ale nepřehřívá se

Elegantní designový vzhled budovy je navíc podtržen využitím praktického skleněného zábradlí. „Systémové skleněné zábradlí je vsazeno z vnějšku do bočních hliníkových profilů a tvoří tak nejen zajímavý designový, ale také důležitý bezpečnostní prvek, který brání vypadnutí osob při otevření otvíravého okenního křídla, které je součástí prosklené fasády,“ popisuje Ing. Miroslav Culka. U rozměrných prosklených ploch bývá někdy problémem proudění příliš velkého množství sluneční energie do interiéru, i na to však projektanti mysleli – okna jsou zastíněna pomocí venkovních žaluzií, které v letních měsících zabraňují nežádoucímu přehřívání interiéru.

Stavba, která v nedávné době vyrostla na jednom z jihlavských svahů, je tak jasným důkazem, že rodinné domy nemusejí nutně být pouze čtyři zdi se sedlovou střechou a vikýřovými okny, ale mohou mít mnohem zajímavější podobu!