Proč je spánek důležitý pro naše zdraví

Každé lidské tělo potřebuje odpočinek. Jak mu ho dopřát? Je to jednoduché. Denní režim je nastavený tak, že každý člověk by měl mít denně okolo osmi hodit kvalitního spánku

0

Ostatně i proto je ložnice poměrně hojně využívanou součástí domu nebo bytu, kde se tráví až třetina života. Podívejme se společně na to, proč je spánek pro lidské zdraví tak důležitý a proč ho nepodceňovat.

Tělo načerpá potřebnou energii

Prvním důvodem, proč je spánek důležitý, je pochopitelně to, že tělo načerpá potřebnou energii, která je následně důležitá po celý den. Díky tomu není problém zvládnout povinnosti pracovní, stejně jako osobní. A to i bez různých povzbuzovačů, jako jsou energetické nápoje, nebo také káva.

Aby tělo energii skutečně načerpalo, je důležitá i kvalita spánku. Na ní se podepisuje mnoho věcí. Naprostým základem jsou kvalitní postele, se kterými souvisí i kvalita použité matrace. Vliv na dobrý spánek má ale i prostředí samotné ložnice. Co může spánek narušovat a způsobovat buzení?

     Vysoká nebo nízká teplota.

     Venkovní hluk.

     Nedostatečná tma.

Dojde k regeneraci lidského těla

Regenerační procesy jsou v lidském těle velmi důležité. Nejčastěji jsou spojovány se svalstvem, což není jediná část lidského těla, která potřebuje zregenerovat. A právě spánek je ideálním pomocníkem, aby si svaly, ale i jiné orgány odpočaly a zregenerovaly se.

To se pozitivně podepisuje právě na jejich budoucí funkčnosti, ale i na jejich budoucím a dlouhodobém zdraví. Když regenerační procesy fungují tak, jak mají, znamená to i jistotu toho, že i lidské tělo funguje tak, jak fungovat má.

Spánek je důležitý i pro lidskou psychiku

I když si mnoho lidí myslí, že spánek je důležitý jenom s ohledem na fyzickou stránku, není tomu tak. Má pozitivní vliv také na psychickou kondici konkrétní osoby. A to tak, že dokáže tělo velmi dobře chránit proti stresu.

Je to dáno tím, že se v těle tvoří hormon zvaný melatonin. A jeho produkce nejenom že nejlépe probíhá v noci, ale také kolem půlnoci, až do svítání. A právě tento hormon má vliv i na následnou psychickou pohodu.

I proto se často říká, že pokud má člověk problémy, měl by se z nich vyspat. Stejně jako se říká, že ráno je moudřejší večera. A je to skutečně pravda.

Spánek má vliv i na estetickou krásu

Kdo málo spí, na tom je to na první pohled vidět. A právě viditelná únava souvisí s tím, že toho daná osoba příliš nenaspala a jak je na první pohled vidět, nevypadá příliš dobře. A estetické změny lidského tělka ukazují na to, že s ním po zdravotní stránce není vše v pořádku. Jednoduše není odpočaté a zregenerované. Co je hlavním znakem nevyspalosti?

     napuchlé oči

     kruhy pod očima

     unavená pleť

Spánek dokáže podpořit i budoucí činnost mozku

Je dokázáno, že lidem, kteří jsou odpočatí a dobře vyspalí to jednoduše myslí lépe. I proto se například studentům doporučuje, aby před důležitou zkouškou neponocovali dlouho do noci a věnovali se dostatečnému spánku.

Pozitivně se to podepíše na jejich intelektu a na lepší činnosti mozku. Ten je tak odpočatý a je schopný podat maximální možný výkon. I to samozřejmě lehce souvisí s lidským zdravím, jelikož i intelekt je něco, co je v dnešní době velmi důležité a je to součást ukázky, že lidské tělo správně funguje.

Hormony v těle nebudou mít výkyvy

Opomíjet nelze také fakt, že zdraví lidského těla souvisí i s hormony. Těch koluje v lidském organismu mnoho a aby vše fungovalo jak má, je třeba zaručit jejich stabilní množství bez různých výkyvů.

I na tom se může spánek pozitivně podepsat. A to hlavně u těch, které se řídí cirkadiánním rytmem. Jsou totiž takové, které se vylučují do organismu jenom v noci, během spánku. Pokud konkrétní osoba dostatečně a pravidelně nespí, znamená to jediné. Dochází ke snížení hormonální hladiny.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here