Předvánoční šílenství a nákupy do domácnosti

0

Začali jste s nákupem vánočních dárků? Pro maminku, babičku, pro děti, pro přítelkyni. Ani se nenadějete a máte práznou peněženku i účet. Co dělat, když potřebujete ještě nakoupit věci jako je vánoční stromeček, výzdobu a jídlo na Vánoce? Mnoho lidí si řekne, že si na to může půjčit. Je to vždy správné?

Vánoce by měly být svátky klidu a míru. Dnešní konzumní společnost je však proměnila spíše v předvánoční šílenství a soutěž v tom, kdo dá větší a dražší dárky. Lidé nakupují a žně mají nevýhodné půjčk,y spotřebitelské úvěry, kdy pozadu nezůstává ani splátkový prodej. Jak se vyhnout povánočnímu vystřízlivění v podobě přemrštěných splátek?

Nákupy na dluh

Nechali jste se strhnou vánoční nákupní horečkou a na účtu vám peníze došly? Získat půjčku dnes není vůbec těžké, obzvláště s výhodnými akcemi. Profi Credit nabízí 3000 z úvěru. Je však potřeba si spočítat předem, zda vám splátky nezatíží finanční rozpočet. Krátkodobé nebankovní půjčky musíte vrátit z další výplaty, v případě opakované půjčky se navíc nedoplatíte na úrocích. Moderní spotřebitelské půjčky umožní i předčasné splacení. Pro někoho je výhodnou variantou nákup na splátky. Není nutné navštívit pobočku banky, stačí si úvěr vyřídit v obchodě při nákupu.

Při půjčování peněz si zodpovězte několik otázek:

  • Potřebuji nakupovat tolikdrahých dárků?
  • Lze využít někde bezúročné období?
  • Znám RPSN úvěru?
  • Nebude pro mě výhodnější půjčka v bance, kde mám účet?
  • Znám výši splátky? Budu na ni mít?
  • Za jak dlouho splatím půjčku?

Kdy je půjčka špatná volba?

V případě, že si neumíte na výše uvedené otázky odpovědět, je lepší si nepůjčovat vůbec. Spadnout do dluhové pasti není v dnešní době nijak složitté. Bohaté Vánoce na dluh rozhodně nestojí za to, abyste museli po Novém roce řešit finanční problémy. Vhodné je využívat srovnání půjček, které nám pomůže zjistit, která půjčka je nejvýhodnější a která naopak nejméně výhodná.

Nákup na splátky může být zrádný

Na splátky dnes můžete nakupovat na internetu i v kamenných obchodech. Financování pomocí úvěrů je natolik rozšířené, že snad neexistuje místo, kde by vám jej nenabídli. V případě, že se rozhodnete nakupovat na Vánoce na dluh, rozhodně by měl dluh přesáhnout maximálně do dalšího měsíce, nikoliv do několika měsíců či let. Jistě jste se setkali s nabídkou s nulovým přeplacením, kdy nabízí 0% RPSN.

Ačkoliv se vám na první pohled může zdát tento typ půjčky výhodný, je potřeba se mít na pozoru. Pro splátkový prodej je typická nabídka 1/10, kdy složíte v hotovosti 1/10 kupní ceny a zbytek doplatíte ve splátkách. V případě, že u splátkového prodeje není nabídnuto 0% RPSN, počítejte s navýšením více než 20% p.a. Níže se už dostat nemůžete, přitom existuje spousta jiných úvěrů, kde si za úrok nižší než 20% půjčíte, například spotřebitelská půjčka ve vaší bance.

Chcete-li přežít Vánoce bez stresu, nezadlužujte se zbytečně. Půjčka není zrovna nejlepším dárkem pod stromeček, nezapomeňte, že v létě chcete k moři a pak opět nastává čas myslet na další vánoční dárky a problém může nastat ve chvíli, kdy ještě nemáte splacenou půjčku za tyto Vánoce. Rovněž se vyhýbejte extra vánočním slevám, které ve skutečnosti ani vánoční slevou nejsou. Pokud nevíte, co dotyčenému koupit, pořiďte mu dárkový poukaz. Jednak nepřekročíte svůj rozpočet a jednak si obdarovaný vybere sám a nebude naštvaný, když se netrefíte do jeho vkusu. Pokud se nechcete nechat strhnout davovým šílenstvím, nakupte si s předstihem na internetu. Nezapomeňte, že Vánoce jsou svátky klidu a míru a není třeba se zbytečně stresovat tím, že Pepíček nedostane zbrusu novou televiza za 95 000 Kč.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here