Pálená střešní krytina

Pálená střešní krytina je jednou z nejtradičnějších střešních krytin na trhu. Její letitá tradice také prověřila kvalitu této krytiny. V následujícím článku si představíme všechna specifika této střešní krytiny.

0

Způsob pokládky pálené střešní krytiny

Pokládka pálených tašek není nic složitého a časově náročného. Pro pokládku střechy se nabízí klasické tašky, dále pak krajové tašky sloužící k zakončení okrajů štítových hran nebo vikýřůa odvětrací tašky, které slouží pro odvětrávání střešního pláště. Zajišťují výměnu vzduchu pod střešní krytinou a tím výrazně zvyšují životnost celé střechy. Nezapomeňte, že správné odvětrávání je podmínkou pro cirkulaci vzduchu a tím i zamezení tvorby plísně apod. Dalším způsobem, jak zajistit správné odvětrávání, je využití prostupových tašek. Tu většinou umisťujeme nad stoupací kanalizační potrubí, které vede z vnitřních místností s nutností větrání, nejčastěji tedy koupelny a toalety, nebo také nad kouřovod od plynových kondenzačních kotlů z technických místností. V blízkosti střešních žlabů pak umisťujeme sněhové zachytávače ve spodní části střešní roviny anebo také v celé její ploše. Jak již název napovídá, ty mají funkci zachycování nebo rozrážení sněhu tak, aby ze střech nepadaly velké kusy sněhové pokrývky, které mohou znepříjemnit, nebo dokonce ohrozit život kolemjdoucích. Na špici střech se pak využívají oblé pálené tašky tzv. hřebenáče, jež plní i úlohu pro instalaci hromosvodu.

Barvy a povrchové úpravy

Ve většině případů se využívají tři druhy povrchových úprav keramických tašek:

  1.  Základní režná

Tato úprava je nejzákladnější verzí střešní pálené krytiny. Jedná se pouze o vypálenou hlínu bez jakékoliv povrchové úpravy. Nenechte se zmást, i přesto se jedná o velmi kvalitní krytinu a její životnost je dlouholetá.

  • Engoba

Při této úpravě se nastříká na tašku směs tekutých barevných jílů a následně se taška zapeče. Tím vzniká široká barevná paleta tašek, ze kterých si můžete vybírat tak, aby se váš vysněný dům stal skutečností.

  • Glazura

Poslední úpravou, kterou si zmíníme, je glazurování tašek. Přidáním sklovitých příměsí do jílu vznikne vysoce lesklý povrch tašky. Tento způsob úpravy je vůbec ten nejlepší, jelikož zabraňuje usazování nečistot, zvyšuje životnost tašek a má minimální poréznost. Stává se však také nejdražším.

Obecně platí, že pálená střešní krytina neztrácí ani po několik desítek let svou barevnost, i přes vliv počasí.

Další specifika

Hmotnost pálených tašek se pohybuje okolo 45–55 kg na m2. S výjimkou bobrovky s dvojitým překrytím, kde se váha pohybuje až okolo 60–70 kg na m2. V dnešní době je váha betonové a pálené tašky skoro stejná, uvádí se 40 – 50 kg. Se svým nestárnoucím nadčasovým vzhledem se hodí pro vytvoření moderního bydlení, které bude ladit i s okolní zástavbou. Tato krytina se využívá při středních a velkých sklonech střech.

A co na to ekologie?

Pálené tašky se vyrábějí ze směsi cihlářské hlíny a jílu, jedná se tedy o přírodní materiály, které neobsahují žádné škodliviny. I při samotné výrobě se využívají paliva, která neznečišťují životní prostředí, především ovzduší. Celý proces výroby je tedy ekologicky nenáročný. Navíc keramické střešní tašky se dají i snadno recyklovat. Materiály pro výrobu tašek se obvykle těží v místě výroby, čímž se opět snižuje ekologická stopa této střešní krytiny.