Očarujte svůj interiér kouzlem Retro stylu

0

Nebojte se oživit svůj interiér kouzelnou atmosférou let dávno minulých. Pomůže vám v tom originální retro nábytek, který v sobě spojuje nadčasový a léty osvědčený design z minulosti s nejmodernějšími současnými materiály a technologickými postupy.

Retro v detailech

Retro se v interiérové módě prostě nosí, a proto se nevyhýbá ani těm nejmenším detailům, jako jsou domovní vypínače. Pro něž je klasický kulatý tvar.  „Kulatý tvar, to byla nefalšovaná klasika prvorepublikových stěn našich prababiček. I proto se rámečky vypínačů této řady v základu nabízí v klasických materiálech připomínající tuto dobu. Jedná se o černou a bílou keramiku, masivní provedení bukového nebo dubového dřeva. Ovšem z pohledu materiálů nezůstává jen u nich a ten, kdo chce retro v modernějším pojetí, tak je v nově nabídka i rámečku z betonu,“ uvádí Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu družstva OBZOR, českého výrobce domovních vypínačů a zásuvek a dodává: „Ve středu vypínače se nachází klička na ovládání, jejíž vzhled si lze také vybrat, a to v provedení bílé a černé barvy nebo patiny.“ V nabídce jsou kromě klasických vypínačů a zásuvek také zásuvky s koncovkami USB, SAT, HDMI nebo TV.

Melodie Retra

U barvy kličky ovšem kouzlo retro nekončí… otočením tohoto ovladače vypínač vydá charakteristický zvuk cvaknutí. „Strojek vypínačů řady RETRO je stejný, který využíváme při výrobě klasických průmyslových vačkových spínačů. Střed strojku tvoří kovová hřídel, která způsobuje cvaknutí v momentě otočení kličky. My tuto řadu označujeme jako „retro na druhou“, jelikož nejen že retro vypadá, ale také tak i zní,“ dodává Ing. Martina Obadalová z OBZORu, jejichž vypínače tento zvuk umí jako jediné.

Kliky jako z historie

Zatímco pro někoho jsou to pravé retro vypínače inspirované designem baťovské éry, najdou se i tací, kteří se nebojí hledat inspiraci mnohem hlouběji v minulosti. A právě pro ně je tu kování, jenž je kované v unikátním historickém stylu! „Toto kování v sobě spojuje staletími prověřený vzhled klik, kterými si otevíraly celé generace našich předků, s moderním mechanismem zaručujícím bezproblémový chod,“ uvádí Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dřevního kování, a pokračuje: „Na svém povrchu nese železo, které díky speciálnímu procesu výroby zdokonalenému v průběhu let stárne zcela přirozeným způsobem, a to bez použití barevných nátěrových hmot. Jak na pohled, tak i na dotek jsou tak kliky ve všech směrech podobné opravdovému historickému kování.“ Kované kování ale navíc nejsou pouze dveřní kliky, ale i okenní kličky a celá řada dalších doplňků, jako jsou klepadla, věšáky, petlice či držáky na ručníky.

Nechte kování zrát s vámi

Pokud si oblíbíte kliky, jejíž povrch s každým vaším dotykem přirozeně dozrává, a získává tak naprosto originální tvář, tak i to je možnost, jak do svého interiéru dostat retro. Přesně to vám umožní kování z naturální mosazi. „Ať už ve své leštěné či surové podobě, kování z přírodní mosazi s lety každodenního používání a působení klimatických vlivů postupně dozrává, což se projevuje změnou barevnosti a zmatněním původního povrchu,“ vysvětluje Roman Ulich a dodává: „S přibývajícími lety se tak povrch neopotřebovává, ale naopak získává na kráse a stárne s grácií.“ Kromě svého neobvyklého vzhledu jsou kliky z mosazi charakteristické i svojí pevností a odolností proti mechanickému poškození, což je ještě více předurčuje k dlouhodobému užívání.

Retro na nábytku

Nejenom originální detaily, ale i vhodný nábytek dokáže interiéru dodat jedinečný nostalgický nádech. Nebojte se proto pozvat si do své kuchyně prosklená dvířka s nápaditými retro vzory. „Akrylátová dvířka T.acrylic nyní umožňují i volbu skleněných výplní oživených retro dekoracemi, které jsou na povrch skla přeneseny pomocí grafické technologie Overface,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek, a pokračuje: „Vybírat můžete hned z několika jednoduchých, ale velmi efektních dekorativních vzorů – například jemnou síťovinu či nezaměnitelné drátosklo.“ Prosklení je tvořeno kaleným sklem, které je vysoce odolné vůči nárazům do plochy, takže se nemusíte bát, že by se při běžném provozu v domácnosti rozbilo.

Dodejte nábytku originální patinu

Způsobů, jak vnést do interiéru kouzlo minulosti, je mnoho. Jedním z nich je i metoda patinace, díky které již nebudete muset dlouhá léta čekat, než se na nábytku podepíše čas. „Patinace je unikátní metodou, která kombinuje moderní technologie i poctivou ruční práci a dovede u zcela nových foliovaných dvířek napodobit proces stárnutí a vtisknout jim šedavý odstín dřeva vznikající dlouholetým užíváním a působením vnějších vlivů,“ vysvětluje Martin Dusík. Patinace je dostupná hned ve dvou variantách – zatímco patina Provence věrně imituje působení středomořského klimatu, s patinou Scandia získávají dvířka působivý severský nádech. Každý si tak může vybrat takové provedení, které více ladí jeho vkusu.

Dolaďte svoji kuchyň k retro dokonalosti

Vaše kuchyň už dýchá příjemným retro dojmem a vy pořád přemýšlíte, čím byste prostor ještě více dotvořili? Můžete vyzkoušet na obklad její linky využít Grafosklo. „Jedná se o sklo s vnitřním grafickým motivem, který lze vybrat buď z nabídky, anebo můžete zapojit fantazii a navrhnout si svůj vlastní,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P., jenž Grafosklo vyrábí. Na obklad si můžete zvolit motiv, který dokonale podtrhne Retro styl vaší kuchyně. Grafosklo je kalené sklo, které vydrží i extrémní podmínky. Snadná je také jeho údržba – stačí použít mýdlovou vodu či leštící přípravky a hadřík.

Přidejte Retro nádech i do koupelny

Retro kouzlem mohou vyzařovat i další místnosti v interiéru jako například koupelna. A rozhodně do ní nemusíte volit pouze nábytek, který jste zdědili po babičce.  Může být i z moderních materiálů, ale přitom v kabátku inspirovaným léty minulými. „Inspiraci pro vzhled nábytku z řady s příznačným názvem RETRO našel její autor Ing. arch. Jakub Med v 50. a 60. letech minulého století. Právě pro tohle období jsou typické jemné zaoblené linie a výrazné podlouhlé nožičky,“ říká Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Ač vzhled kolekce vychází z minulosti, co se týče funkčnosti, je nábytek zcela připraven do dnešní moderní koupelny. „Jeho povrch je lakován oboustranně ve vysokém lesku a díky této povrchové úpravě bude také hravě odolávat všudypřítomné vodě a vlhkosti,“ dodává Ing. Blažek.

Nemějte tedy strach očarovat svůj interiér kouzlem RETRO za pomoci nábytku, který přináší to nejlepší z minulosti i současnosti.