O úsporné zářivky mají Češi zájem, ekologické vytápění zatím opomíjejí

Úsporné žárovky používá téměř 9 z 10 tuzemských domácností, zatímco ekologické vytápěcí systémy zná jenom třetina obyvatel České republiky.

0

Moderní osvětlení upřednostňuje většina tuzemské populace napříč regiony i věkovými, příjmovými a vzdělanostními skupinami. Úsporné zářivky zná 89 %, považuje za užitečné 68 % a používá 81 % obyvatel České republiky. Zhruba desetina populace tedy nakoupila ekologické osvětlení navzdory často prezentovanému názoru, že lepší jsou staré  wolframové žárovky, nadále prodávané některými obchodníky pod názvem „tepelné
koule“.

Ekologické vytápění zná jen třetina obyvatel

Naproti tomu ekologické vytápěcí systémy zůstávají Čechům většinou neznámé. Například solární panely na ohřev vody zná 35 % obyvatel, za užitečné je považuje 20 % domácností, ale fakticky je používají pouze 3 % z nich. Více jsou tyto technologie zastoupeny v domácnostech vysokoškoláků, zejména pokud mají čistý měsíční příjem nad 30 000 Kč. Výše uvedená data vyplývají z podrobného výzkumu, který připravila energetická společnost E.ON Energie, a.s., ve spolupráci s agenturou Ipsos. „Vybrali jsme reprezentativní vzorek populace ve věku 18 až 65 let. Strukturovaný dotazník vyplnilo celkem 2001 respondentů“ říká Lenka Sazmová ze společnosti Ipsos s.r.o., která průzkum realizovala v závěru  loňského roku.

Vyměnit staré žárkovky může stát méně

Že nejsou solární systémy na ohřev vody a vytápění v populaci tolik známé, potvrzují i oslovení odborníci. „Pro část domácností s ústředním topením jsou ekologické typy vytápění z principu zapovězeny. U řady dalších domácností zase nepřicházely do úvahy kvůli vyšší pořizovací ceně. Oproti tomu vyměnit veškeré žárovky za úsporné zářivky je investice v řádech nízkých tisíců korun,“ vysvětluje Ivan Vinca, energetický specialista ze společnosti E.ON Energie, a.s.

S tímto názorem souhlasí také Martin Dutkiewič ze Sítě ekologických poraden (STEP): „Pořizovací náklady u solárních systémů na ohřev vody jsou mnohem vyšší než výměna žárovek v celém domě. Na druhou stranu se návratnost takovéto investice díky značným úsporám energií pohybuje v řádu několika let.“

I opatrnější odhady vyznívají poměrně optimisticky. „Bez dotace se solární ohřev může vyplatit například penzionu, který má velkou spotřebu teplé vody. Díky finanční podpoře z veřejného rozpočtu bývá investice návratná, i když slouží navíc ještě k mírnému přitápění v domě, který nemá okna orientovaná na jih nebo který nelze zateplit,“ říká Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt CZ.

Češi možná netuší, že mohou využít vyýhodnou dotaci

Možnost získat státní příspěvek na ekologické vytápění je přitom velmi aktuální. „Na solární vytápění a ohřev vody plynou dotace z programu Nová zelená úsporám, a to maximálně 50 tisíc Kč a 40 % celkových nákladů. Pořízení takového systému je z dnešního hlediska  nejen ekologické, ale hlavně rozumné a ekonomicky výhodné,“ doplňuje Dutkiewič.

V případě, že domácnost stále používá k vytápění starý kotel na tuhá paliva s ručním přikládáním, je aktuálně možné využít také takzvané kotlíkové dotace. Ty slibují příspěvek až 127 500 Kč, který lze využít na nákup nového kotle na plyn nebo biomasu. Pomoc
s dotacemi přitom nabízí rovněž někteří další dodavatelé a energetičtí specialisté. „Našim zákazníkům pomůžeme vyřídit veškerou administrativu spojenou s žádostí o dotaci. Doporučíme také vhodného a prověřeného dodavatele pro montáž kotle. Stačí zavolat na
bezplatnou telefonickou linku 800 77 33 22, kde také rádi poradíme s dalšími úsporami energií,“ vysvětluje Vladimír Vácha ze společnosti E.ON Energie.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here