Nejlepší výbava ložnice na zimu

Jakmile odzvoní teplým dnům, které vystřídají chladné večery a mrazivá rána, je třeba se na zimu řádně připravit. Aby se vám dobře spalo a nebudili jste se v noci ani ráno chladem promrzlí na kost, je třeba udělat pár úprav i ve vaší ložnici.

0
Foto pixabay

Správná teplota není až tak vysoká

Než začnete topit, zbavte radiátory prachu, který se z něj šíří do vzduchu. V bytě nemá být přetopeno a v ložnici to platí dvojnásob. Teplotu se snažte udržovat mezi 17 až 18 °C, tedy o 3 až 4 °C méně než v jiných pokojích, kde je maximum 21 °C. Nezapomeňte také večer pořádně vyvětrat, ať máte čerstvý vzduch. Ložnici nepřeplňujte nábytkem. K posteli si dejte noční stolek, ale prostor nechte vzdušný.

Rozehřejte prostor ložnice barvami

Teplo je často i o pocitu. Dejte si do ložnice teplé barvy místo studených. Na zimu si také vybavte svou postel. Zvolte teplejší varianty dek a plédů, hřejivější přikrývky a polštáře. Dostupné jsou také matrace vybavené letní a zimní stranou. Na zimu určitě vyměňte povlečení. Mělo by být savé, prodyšné a hřejivé. Materiál by vám měl být na dotek příjemný a pocitově vás zahřeje i vhodná barva povlečení. Na zimu se hodí teplejší odstíny, jako je světle žlutá, oranžová, broskvová, červená nebo korálová.

Zkuste hřejivý flanel

Na zimu je vhodné flanelové povlečení. Vyrábí se ze 100% česané bavlny s vysokým vlasem. Flanel je měkký, pružný, příjemný na omak, prodyšný, savý a vysoce hřejivý. Zvolte kvalitní výrobek s vyšší plošnou hmotností tkaniny neboli gramáží. Doplňte klasické froté prostěradlo nebo prostěradlo z flanelu, bavlněného saténu či žerzeje.

Bavlněný satén užijete celoročně

Jde o jinou tkaninu než je lesklý, kluzký a chladivý satén z polyesteru. Bavlněný satén se vyrábí z vysoce kvalitní česané bavlněné příze a má skvělé termoregulační vlastnosti, díky kterým vás přes léto ochladí a v zimě zahřeje. Můžete jej povléknout třeba na hřejivější a silnější zimní přikrývky. Materiál je pevný, měkký, příjemný a hebký na dotek. Vyrábí se také v nežehlivé úpravě, což usnadní výměnu povlečení.

Povlečení z umělých materiálů

Pokud snesete i umělé materiál ze 100% polyesteru, které jsou méně prodyšné a mohou podráždit kůži, využijte jejich výhody. Mikroplyš je antibakteriální, příjemný a hřejivý. Nemusí se žehlit, neztrácí barvu, ale může tvořit žmolky. Mikroflanel vás díky vysoké hustotě chlupů zahřeje ještě více, netvoří žmolky, rychle schne a je jemnější. Mikrovlákno je jemné, hladké, snadno schne, nemačká se a nežmolkovatí. Je cenově dostupné, antibakteriální a využitelné celoročně. V zimě hřeje a v létě chladí.

Dopřejte si příjemné prostředí

Na zastínění můžete využít závěsy, rolety i žaluzie, třeba doplněné automatickým ovládáním na dálku. Čím větší tma, tím lepší spánek, tak si jej v zimě dopřejte pro regeneraci. Přidejte hřejivé lůžkoviny, měkké polštáře, nadýchané peřiny a silnější přikrývky doplněné kvalitním povlečením, které vybízejí k ulehnutí. Vybírejte raději přírodní materiály. Na noční stolek si dejte knížku, ať se vám lépe usíná.