Nejdéle vám doma vydrží borovička, o každý stromek se ale musíte starat

Vánoce jsou svátky klidu a míru i díky tomu, že si lidé domů přinesou velký kus přírody. To si myslí známý propagátor a milovník dřeva Martin Patřičný, který se už třicet let věnuje výtvarné práci se dřevem. O vlastnostech různých typů dřeva napsal Velkou knihu o dřevě a patří mezi největší odborníky na dřevo v České republice. Jaký si sám pořizuje vánoční stromek? Jak se o strom starat, aby vydržel co nejdéle čerstvý? A co by poradil při výběru stromku u prodejců?

0

Čím blíž, tím líp

Jednou z nejdůležitějších položek na seznamu věcí, které je třeba ve vrcholícím vánočním šílenství koupit, je pěkný stromek. „Strom je nejlepší vybírat takový, který rostl co nejblíže ke mně, je to pak symbol přírody, ze které pocházím,“ říká Martin Patřičný. To je ale ve větších městech docela složité, stromky se často dováží přes půl republiky. „Nebo se aspoň nebát zeptat, odkud strom je, poznat trochu jeho příběh. Každý dobrý prodejce by to měl vědět, tak poznáte i to, že se o stromy, které nabízí, dobře stará,“ dodává Patřičný. Stav stromku se podle něj jinak při nákupu docela těžko pozná, neměl by ale po zatřesení příliš opadat, jehličí by mělo mít temně zelenou barvu a kůra by se neměla odlupovat.

Borovice, jedle, nebo smrk?

„Nejdéle Vám doma vydrží borovička, ta se ale kvůli rozložení větví hůře zdobí, dlouhou životnost má i jedle, ta je zase pro některé příliš drahá. Nejoblíbenější a nejlevnější smrček začíná opadávat nejdříve, smrk pichlavý (také stříbrný) vydrží déle než ztepilý, ale při zdobení počítejte s ostrým jehličím,“ říká k výběru vhodného stromku Martin Patřičný. Sám si přitom každé Vánoce pořizuje nějaký jiný druh, podle nálady. „Hlavní je, aby šlo o strom z lesa, tedy živý, jedině ten přinese do domova vůni a atmosféru Vánoc. Je ale pravda, že ti, kteří si pořizují umělé stromky, šetří naši přírodu, a za to bychom jim měli být vděční,“ zamýšlí se Patřičný.

A jak se o stromek starat?

Sedmero péče o vánoční stromek Martina Patřičného

1) Koupený stromek dejte na chladné a tmavé místo, třeba do garáže nebo na balkon (ale pozor na ty jižně orientované, kam celý den svítí slunce).

2) Seřízněte kousek kmínku, zbavíte se tak vrstvy, která může být zalitá pryskyřicí, a stromek bude lépe nasávat vodu.

3) Vyberte pro stromek takové místo, které je co nejdále od topení a nesvítí na něj slunce, jinak začne velmi brzy opadávat.

4) Umístěte ho do stojánku tak, aby zbylo dost místa i na vodu. Stabilitu můžete pojistit zasunutím úlomků malých přebytečných větviček do volného prostoru mezi kmenem a stojánkem.

5) Ještě před ozdobením stromek důkladně postříkejte vodou z rozprašovače a nechce ji uschnout. Tak se alespoň na čas intenzivně zavlaží.

6) Do stojánku pravidelně nalévejte vodu, stromek jí vypije i litr za den, záleží na jeho velikosti a na podmínkách, nejvíce vody spotřebují smrky.

7) Ideální podmínky pro stromek jsou chlad a vlhko, pokud Vám to situace dovolí, vypínejte v místnosti se stromkem topení alespoň na noc. Vlhkost může zvýšit třeba sušení prádla na sušáku v blízkosti stromku.

Kam s ním?

Při dodržení těchto opatření Vám stromek může v bytě nebo v domě vonět až do února. A co s ním, když už začne opadávat?„Pokud se neživíte uměním ze dřeva a nevyužijete ho do kotle ani do kompostu, pak už zbývá jen stromek vyhodit,“ říká Patřičný.

 

Města přitom svým obyvatelům připomínají, ať stromky nehází přímo do popelnic, ale nechávají je vedle nich. „Čas, kdy mají lidé doma kus lesa, je tím nejkrásnějším v roce. Čeho se na Vánoce nejméně rádi vzdáte? Hory dárků, kapra nebo stromečku? Každému pro klid v duši doporučuji strávit se stromy i zbytek roku, i když jen na chvíli v lese na procházce,“ uzavírá Martin Patřičný.