Na stavbu nízkoenergetických domů ze dřeva stačí 1,5 milionu

Statistici hlásí výrazný trend ve stavebnictví. Podíl dřevěných domů na celkovém počtu novostaveb v České republice přesáhl 13 %, což znamená desetinásobný nárůst oproti začátku století. Češi se pro ekologické bydlení rozhodují spíše pragmaticky než z romantických pohnutek.

0

Český statistický úřad zveřejnil aktuální data o převažujících materiálech ve stavebnictví. Zatímco v roce 1999 tvořily dřevostavby jenom 1,12 % ze všech nových rodinných domů, vloni už mezi novostavbami představovaly 13,35 %. Naproti tomu zděné konstrukce poměrně ubývají, což odpovídá západoevropskému trendu.

Technologie pokročila, nevýhody jsou minulostí

„Dřevěný montovaný dům si pořizují hlavně lidé ve věku 30 až 40 let. Oceňují příznivý poměr mezi cenou a kvalitou, rychlost výstavby a vynikající tepelně izolační vlastnosti,“ říká Vratislav Blaha, předseda Asociace dodavatelů montovaných domů. Zatímco zděné novostavby by měly ještě před definitivním dokončením několik týdnů přemrznout, dřevostavbu můžete smontovat třeba uprostřed zimního období a okamžitě se nastěhovat.

Stále více lidí také všímá, že díky moderním technologiím odpadají nevýhody dřeva, jako je jeho hořlavost, zranitelnost vůči škůdcům nebo plísně. Kvalitní konstrukční dřevo je vysušeno na vlhkost kolem 14 %, čímž dochází k zahubení nevítaných organismů. Moderní nátěry zase zajišťují požární odolnost, což potvrzuje speciální certifikace. „Faktem je, že ohnivzdornost dřevostaveb bývá nadstandardní, i když tomu stále ještě málokdo věří. Požární odolnost rozhodně není nižší než v případě zděných budov,“ tvrdí architekt Aleš Brotánek.

Pasivní dřevostavba stojí od 1,5 milionu korun

Výhody dřeva jako materiálu se projevují též v otázce ceny domu nebo úspornější konstrukci. „Dřevo je materiál, který se snadno přepravuje i montuje, díky čemuž postavíte hrubou stavbu už za několik týdnů. Kompletní dům pak může být připraven k nastěhování za zhruba 3 měsíce,“ upřesňuje Roman Kouba ze společnosti E.ON. Méně známou skutečností je úspora na velikosti pozemku. Dřevostavba má při srovnatelných tepelně technických parametrech menší tloušťku stěn než běžný zděný dům, díky čemuž můžete při 100 m2 zastavěné plochy získat i několik metrů vnitřního prostoru navíc.

Cena nové dřevostavby nemusí přesahovat 1,5 milionu korun, včetně DPH. Obvykle záleží na rozměrech, vybavenosti a tepelně izolačních vlastnostech. Na výběr jsou desítky montovaných modelů, mezi nimiž vynikají především takzvané pasivní dřevostavby, které snižují náklady na vytápění oproti průměrnému domu stejné velikosti přibližně na desetinu.

Popularita dřevostaveb ještě vzroste

Odborníci shodně předpovídají, že popularita voňavého přírodního materiálu nadále poroste. „Odhaduji, že podíl dřevostaveb na trhu s novými rodinnými domy by se koncem tohoto desetiletí mohl pohybovat kolem 17 %,“ říká Blaha. Svůj optimismus odůvodňuje růstem ekonomiky, nízkými úvěrovými sazbami hypoték a pozitivními referencemi. Pokud jde o srovnání se zahraničím, popularita dřevostaveb je u nás podobná Německu, tvoří asi 15 % dokončených domů. Například v Rakousku ale mají dřevostavby dokonce třetinový podíl.

Nadčasové domy jednodušších tvarů

Dřevostavby mohou být dnes po architektonické stránce velmi působivé. Dřevěné konstrukce nepotřebují ničím zakrývat, a tak jsou výrazným estetickým prvkem. Další nespornou výhodou dřevostaveb je kvalitnější dispoziční uspořádání místností a jejich vzájemné návaznosti, obzvláště u menších domů.

I odpůrci typových projektů musí uznat, že jejich architektonická kvalita se za poslední roky výrazně posunula k lepšímu, katalogy stavebních společností plní nadčasové domy jednodušších tvarů. Kdo se nechce přizpůsobovat typovým projektům připravených pro univerzálního klienta, může projevit svou individualitu prostřednictvím návrhu domu dle vlastních předsta

Tepelně-izolační vlastnosti

Dřevostavby, mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti, na jejich výstavbu se používají ekologické materiály a využívají se obnovitelné zdroje. Současná podoba a provedení dřevostaveb nabízí kvalitní a plnohodnotné bydlení s nízkými provozními náklady.

 

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here