Koupelna snů aneb jak si zařídit koupelnu

Chystáte se vybavit novou koupelnu po stěhování nebo zútulnit stávající prostor? Dnes se podíváme na různé způsoby, jak z vaší koupelny udělat příjemné místo k očistě i relaxaci. Nejde totiž jenom o zařízení užitečných věcí, ale také o doplňkové vybavení, díky kterému se budete po koupeli cítit jako znovzurození.

0

Čím víc členů, tím víc prostoru

Koupelny s více než dvěmi obytnými místnostmi většinou mívají oddělenu koupelnu od toalety, což je z hygienického hlediska příjemné. Nicméně někteří obyvatelé menších bytů překážku mezi těmito místnostmi ruší, a to z toho důvodu, že v některých bytech dochází k zásadnímu rozšíření koupelnového prostoru.

Rodina s více členy ocení také více než jedno umyvadlo; a to zejména tehdy, pokud několik osob vstává ve stejný čas. Vyhnete se tak špičce během nejdůležitější části dne. Zatímco se budete holit nebo líčit u zrcadla, vaše děti si mohou vyčistit zuby.

Masážní vana nebo sprcha

Velká vana je krásná a příjemná věc, ale co se praktičnosti týče, zejména do menších koupelen se moc nehodí. Na druhou stranu může i sprcha mít své kouzlo.

Sprcha je mnohem pohodlnější pro osoby s handicapem, starší osoby nebo nastávající matky, ale existují i varianty, které vás potěší. Sprchové boxy nebo panely jsou vybaveny mnoha tryskami, díky nimž i obyčejná sprcha nabude výrazných kvalit úrovně wellness.

Mít kam uložit věci

Možná se vám zdá, že v koupelně není potřeba tolik úložných prostor, ale až si koupíte koupelnovou skříňku, tak zjistíte, že jste ji tam celou dobu potřebovali.

Koupelnová skříňka by měla být úzká, vysoká a ve světlých barvách. Jedině tak můžete zajistit, aby se do vaší skříňky vešlo cokoli. Použít ji můžete na uložení ručníků, toaletních potřeb, fénu, holicích strojků nebo vyhradit jednu část jako lékárničku. Vhodná může být i menší komoda.

Dostatek světla

Pokud nemáte v místnosti okno, vyzkoušejte voděodolné LED pásky, kterým můžete olemovat koupelnové zrcadlo. Mile mohou působit také malé lampičky mířící na zrcadlo z bočních stran.

Pro koupelnu je ideálné teplé světlo v rámci hlavního osvětlení a v menších lampičkách bílé žárovky, které ukazují přirozený tón pleti a po ránu vás naladí do nového dne jako šálek kávy. Nemusí jít ale o osvětlení samotné. Vsaďte na velká zrcadla, která nejen že zvětší prostor, ale také rozmnoží i světlo v místnosti.

Lze také pořídit celou koupelnovou sestavu zahrnující zrcadlo, lékárničku a pár skříněk.

Uklidňující síla rostlin

Možná máte pocit, že by se květiny do tmavé koupelny nehodily, ale mýlíte se. Zelená barva uklidňuje a vyjímá se nejen v koupelně.

Je však potřeba najít rostliny, které snesou nejen tmu, ale také vysokou vlhkost. Vhodná je kořenokvětka, nenáročná na světlo a vyžadující vzdušnou vlhkost. pepřinec, který potřebuje rozptýlené světlo a hodně vody, šáchor nebo netík.

Na závěr trocha aromaterapie

Většina lidí do koupelen používá laciné vůně určené na toaletu, spreje či gelové kapsle. Na trhu existuje ale spousta variant s velmi příjemnou vůní a estetickým přínosem.

Poslední dobou se osvědčily tzv. aromadifuzéry, lahvičky s vonnou esencí a několika dřívky, které rozvíjejí vůni do prostoru. Jednorázovou službu během lázně prokážou třeba aromalampy s vodou a několika kapkami vonného oleje. Vhodná je například meduňka, lemon grass nebo eukalyptus. Fanoušci rustikálních možností nepohrdnou vonnými tyčinkami nebo vonnou svíčkou či olejem. Na trhu jsou v nabídce neotřelé možnosti jako vůně cukroví, vypraných ručníků nebo růžové zahrady.

Pro milovníky moderních záležitostí je tu elektronický aromadifuzér. Prodávají se v různých dekoračních variantách, například v dřevěném designu nebo s barevným podsvícením.