Jídelní stůl je srdcem domácnosti – jak jej vybrat?

Jídelní stůl je nedílnou součástí každé domácnosti. Ať už ho máte umístěný v kuchyni nebo v jídelně, bývá často jediným místem, kde se setká celá rodina. Právě proto je výběr nového stolu důležitým rozhodnutím a investicí. Ten správný jídelní stůl by měl splňovat požadavky všech členů rodiny a zároveň ladit s interiérem celé místnosti. Neméně důležité jsou i židle, které by měly poskytovat zdravé a pohodlné sezení společně s příjemným designem.

0

Několik kritérií, jak vybrat jídelní stůl

Podle čeho zvolit ten správný stůl a židle? Kritérií je hned několik. Vedle počtu pravidelných strávníků byste měli zohlednit i velikost a tvar samotné místnosti. Pokud jste nadšenými a častými hostiteli různých oslav, zvažte možnost stolu rozkládacího, který jednoduše roztáhnete, pokud přijde více lidí. Dbejte na to, aby měl každý na stole místo na lokty. Důležitá je i výška stolu. Prostor pod ním by měl být dostatečný pro pohodlné sezení všech hostů. Co se týče židlí, existuje dnes mnoho variant, z kterých můžete vybírat – od čalouněných, přes klasické dřevěné, až po praktické skládací. Před vzhledem však dávejte pozor zejména na to, aby vám sezení bylo pohodlné.

Nestárnoucí klasickou jsou stoly s dřevěným dekorem. Zapadnou do jakéhokoliv interiéru a prostor příjemně zútulní. Jejich výhodou je také to, že se k nim hodí snad všechny druhy židlí. Můžete je tedy zkombinovat jak s čalouněnými židlemi, tak i se židlemi dřevěnými či plastovými.

Rádi experimentujete?

Pokud rádi experimentujete a váš domov je vybaven spíše modernějšími kousky nábytku, jistě oceníte velice trendy industriální styl jídelního stolu nebo populární kombinaci šedého betonu a bílé barvy v podobě stolu Paulo.

V některých domácnostech bojují při zařizování bytu s nedostatkem prostoru. Pro takové případy jsou ideální volbou malé subtilní stolečky, které nezaberou moc místa, ale svůj účel dokonale splní.

Vyzkoušejte pohodlnost židlí

Při výběru jídelních židlí bychom měli zohlednit nejen velikost místnosti, ale i výšku jednotlivých členů domácnosti. Mezi spodní hranou stolu a sedákem by mělo být minimálně 30 cm. Důležité tedy je, aby si celá rodina k vybranému stolu zasedla a vyzkoušela pohodlnost sezení. Židle by pak samozřejmě měly ke stolu svým materiálem i konstrukcí ladit. K masivnímu stolu můžeme tedy zvolit bytelné židle z ekokůže k menšímu stolku pak spíše židle dřevěné nebo židle z hliníku.

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here