Je sklo vhodný materiál do zahrady?

Když se řekne zahrada, většina z nás si zřejmě jako první materiál představí dřevo. Zahradní domek, altán, chatka, pergola či dřevěný přístřešek na automobil jsou častou součástí zahrad a pozemků. Co ale takové sklo? Jak lze na zahradě využít?

0
Zdroj obrázku: Photographee.eu

Sklo není v zahradě novinkou. Stačí si jen představit typické skleníky. Výjimkou nejsou ani zimní zahrady, které plní několik praktických funkcí najednou. S jejich využitím si můžete prodloužit zahradní sezónu a užívat si výhledu na okolní přírodní prostředí během celého roku. Zimní zahrady jsou většinou kombinací skla a dřeva, popřípadě jiných materiálů. Mohou být součástí domu nebo stát samostatně na zahradě.

Sklo a zahradní stavby

Sklo samo o sobě dodává zahradnímu prostředí eleganci. Zimní zahrada, zahradní domek ale také altán se skleněnými prvky jsou designovou volbou a skvěle se hodí do moderních zahrad. Sklo se zároveň velmi dobře doplňuje se dřevem a vytváří harmonickou kombinaci. Navíc skleněné dveře či okna na domečku nebo zimní zahradě poskytují perfektní výhled na celé prostředí.

Ze zahradních staveb jsou praktickými a oblíbenými pomocníky také zahradní chatka, přístřešek na automobil či dřevěná garáž. Menší zahradní chatky jsou stále více oblíbené, a to zejména pro jejich víceúčelovost a praktičnost. Dokážete je využívat nejen jako pomocníky při zahrádkářství a na uskladňování nářadí, ale také jako místo k dokonalému odpočinku a rekreaci v prostředí zahrady. Abyste si vytvořili ideální podmínky pro relaxaci, pomůže vám i to, jak si svou chatku zařídíte. Prostředí, které nás obklopuje, totiž výrazně ovlivňuje naši náladu. Přečtěte si několik zajímavých tipů na to, jak zařídit menší zahradní chatku.

Využití skla v zahradě

Vraťme se ale zpátky ke sklu v zahradě. Kromě jeho využití v zimních zahradách, altánech či zahradních domcích se skvěle hodí také jako materiál zahradních doplňků a dekorací. Že vám nic nenapadá? A co takový svícen na stůl vašeho zahradního posezení v altánku? Skleněný svícen je vděčnou dekoraci, protože světlo svíčky dokáže navodit tu pravou atmosféru. A co je ještě lepší, dokážete si jej vyrobit i sami. Postačí vám k tomu zavařeninová sklenička či klasická sklenice, lepidlo, bílá krajka či případně provázek. Fantazii a kreativitě se meze nekladou. K inspiraci vám ale přidáváme několik vkusných skleněných svícnů do zahrady. Svícny nemusí být určeny pouze na stůl. Pokud byste si chtěli atmosféru v zahradě posunout na vyšší level, zvolit můžete také rozměrnější a větší svícny, které umístíte například na podlahu zahradního altánku či podél zahradního chodníčku. Případně můžete tyto „svíceny“ využít i jako vázy pro vaše oblíbené květiny a vyzdobit jimi váš zahradní stůl.

Africa Studio / Shutterstock.com

Sklo je materiál, který na jedné straně ladí se dřevem a přírodními materiály a na druhé straně na zahradě dodává akcent a vytváří jistý kontrast. Dá se využít různými způsoby. Kromě zmíněných tipů na dekorace lze ze skla vytvořit mnoho dalších doplňků. Můžete si vyhrát s mozaikou a vytvořit originální zahradní stolek či květináč. Skleněné zahradní dekorace si můžete buď vyrobit sami a využít této příležitosti jako například tvůrčí dílny s vašimi dětmi. Ty budou mít radost, že budou moci něco tvořit a společně tak strávíte příjemné chvíle. Při manipulaci se sklem však nezapomeňte na opatrnost. Pokud by se vám do výroby moc nechtělo, ale rádi byste si okrášlili zahradu, altán či zahradní domek, můžete se po skleněných dekoracích poohlédnout v obchodech. Výhodou je, že dnes již najdete širokou nabídku různých menších i větších zahradních dekorací, jak se říká „od výmyslu světa“.