Jak si správně pojistit nemovitost

Pokud jste si pořídili nemovitost na hypotéku, pak je její pojištění pro vás povinné. V ostatních případech je jen na vás, zda si nemovitost pořídíte. Proč byste neměli toto pojištění opomenout a jak si nemovitost pojistit nejlépe?

0
Foto pixabay

Vaši nemovitost poškodí kromě zubu času nejvíce živly a rozmary počasí. Proto pojištění nemovitosti míří právě na krytí škod, které dokáží napáchat. Neštěstí nechodí po horách ale po lidech a myslet si, že se právě vám vyhne, když budete například zachovávat určitou opatrnost, je liché. Nejčastějším škůdcem nemovitostí, který je dokáže zcela znehodnotit, je požár. Podle statistik hasičů došlo v roce 2020 v České republice ke 17 354 požárům, mimochodem nejčastěji ve Středočeském kraji. Svými výjezdy ochránili hodnotu ve výši 14 miliard, ještě větší škody se ale ochránit nepodařilo. Právě ty by měla správně sanovat pojišťovna.

Pokud si vybíráte pojištění nemovitosti, je třeba v první řadě správně vybrat rozsah pojištění. Pojišťovny vám dají vybrat, zda chcete mít nemovitost pojištěnou proti požáru, vandalismu, úderu blesku, výbuchu, vichřici, krupobití, povodním, záplavám, sesuvu půdy, pádu stromů, nárazu vozidla, zemětřesení, nebo například krádeži stavebních součástí, pokud dům budujete. „Toto jsou základní rizika, která se u nemovitosti pojišťují. Využít lze nejrůznějších kombinací a výhodných balíčků, které nabízejí jednak vyšší limity, dále pak další připojištění, jako je například technické poruchy, či ztráta vody z potrubí,“ uvádí Jessika Liptáková ze společnosti Kalkulátor.cz, která srovnává pojištění. Vždy je třeba, aby se klient důkladně seznámil se smlouvou a výčet rizik pečlivě prostudoval. „Pojišťovny staví na zcela přesném výkladu smlouvy. Například je třeba rozlišovat mezi poškozením, které vzniklo kvůli požáru, nebo kouři. Pokud budete mít ve smlouvě uvedený pouze požár a například zdi budou zničené od kouře, pojišťovna vám škodu neuhradí,“ dodává Jessika Liptáková.

Pochopitelně, čím bude vaše pojištění „košatější“ a bude zahrnovat více pojistných rizik, tím výše pojištění stoupne. Vliv na cenu pojištění má také hodnota nemovitosti. Ceny nemovitostí v poslední době šplhají raketově vzhůru. Stejně s tím, jak se mění cena nemovitostí, je třeba aktualizovat také hodnotu nemovitosti, která se uvádí ve smlouvě, aby nedošlo k podpojištění nemovitosti. Pokud totiž dojde u podpojištěné nemovitosti ke škodě, pojišťovna nenahradí celou škodu. To může být například v případě požáru zcela zásadní. Pojistka by se měla kontrolovat zhruba jednou za pět let.

Pojištění nemovitosti se uzavírá většinou na rok, pokud smlouvu nevypovíte, má se za to, že s podmínkami souhlasíte a pokračuje tedy dále. Vypovědět ji můžete nejdéle šest týdnů před výročím smlouvy. Tehdy tedy nastává ta pravá chvíle poohlédnout se, zda na trhu nenajdete jiný produkt, který by vám vyhovoval více. V kalkulačce pojištění nemovitosti, kde stačí zadat několik údajů o pojišťované nemovitosti a kontakt na vás. Během chvíle se vám ozve specialista, který s vámi pojištění vaší nemovitosti probere, včetně určení jeho hodnoty. Díky tomu si můžete být jisti, je vaše nemovitost pojištěna řádně a máte zase o starost méně.

Michaela Kadlecová