Jak na prodej bytu

Chystáte se prodat byt? Víte jakou má vaše nemovitost aktuálně hodnotu? Makléři z REAL SPEKTRUM, a.s. vám zaručují profesionální, férový a lidský přístup v průběhu celého procesu.

0
Foto REAL SPEKTRUM, a.s.

Jaké rozměry bytů jsou aktuálně trendy?

Mnohé projekty se vyprodávají dříve, než vůbec začne jejich výstavba. Dříve nejžádanější byty 2+kk, které mají výměru okolo 50 metrů čtverečních, teď z prvního místa pomalu sesouvají malé garsonky nebo dokonce mikrobyty o výměře 20 metrů čtverečních. Dle předpisů musí takový malometrážní mít alespoň 16 metrů čtverečních.

Pozn.: V EU je průměrná plocha bytů okolo 95 metrů čtverečních, v ČR se držíme značně pod a to u 78 metrů čtverečních. Dle ČBA (Česká bankovní instituce) je zmenšování bytů aktuálním trendem.

Proč ceny bytů neklesají?

Cenový vývoj ovlivňuje především dlouhodobý nedostatek bytů – nabídka je výrazně převyšována poptávkou. Po krizi, která proběhla v roce 2009, se v letech 2011-2017 dokončilo daleko méně bytů a tento nedostatek je na trhu stále velmi patrný, a to především ve městech. To je důvod, proč se pokles cen nedá očekávat.

Foto REAL SPEKTRUM, a.s.

Jak dlouho trvá prodej?

Přesný harmonogram nejde úplně přesně stanovit, ale správně nastavená cena je prvním klíčem k rychlému prodeji bytu. Jakmile se najde kupec, podepíše se rezervační smlouva. Poté není neobvyklé, když prodávající dostane své peníze až za 3–4 měsíce. Jakmile se rezervační smlouva podepíše, může se čekat 2–8 týdnů na podpis kupní smlouvy kvůli vyřízení hypotéky nebo zapsání věcného břemene. Pak následuje úschova financí, převod na katastru a předání nemovitosti. Ale samozřejmě to může být vše mnohem rychleji.

Hledáte tipy, jak prodat nemovitost rychle a bez starostí? Čtěte tipy v průvodci prodeje nemovitostí.

Foto REAL SPEKTRUM, a.s.

Výhody koupě teď

Jednou z největších výhod je jednoznačně zrušení daně z nabytí nemovitosti, která lidem pravidelně nejvíce snížila objem vlastních zdrojů o 4 % z ceny nemovitosti. Pokud si budete žádat o hypotéku, už stačí jen 10 až 20 % vlastních zdrojů a lidé se tak bez problému mohou půjčit až 90 % kupní ceny. Všechny tyto faktory motivují lidi nakupovat a investovat do nemovitostí.

Realitní makléři z REAL SPEKTRUM, a.s.  vám budou rádi s čímkoli nápomocni.