Dveře se speciálními vlastnostmi: Podle čeho je vybrat?

Interiér není bez dveří kompletní. Na první pohled vás na dveřích sice zaujme design a dekor, ale důležité jsou hlavně jejich vlastnosti. Do domácností, především do vstupních prostor, proto stále častěji pronikají speciální dveře splňující přísné parametry na bezpečnost i komfort. Podle čeho je vybrat?

0

Interiérové dveře mohou kombinovat řadu vlastností, například požární odolnost nebo protihlukovou izolaci, ale bez vlivu na design. Na obrázku jsou bílé dveře Masonite QUATRO LINEA s ALU rámečkem (na obrázku).

Už povrchové zpracování dveří jim propůjčuje jedinečné vlastnosti. Většinou jde o dveře s povrchem CPL (kontinuálně lisovaný laminát), jenž je stále populárnější. Hlavní výhodou těchto dveří je výborný poměr cena/výkon. Rozhodující je také dlouhá životnost bez údržby a nadčasový vzhled.

Pod vrchní vrstvou dveří se ovšem skrývají další části, které rozhodují o jejich speciálních vlastnostech, jako je například bezpečnost, pohlcování zvuku nebo protipožární odolnost.

Protipožární bezpečnost dveří

Dnes je už standardem, že jsou dveře odolné proti požáru. Jak dlouho ohni odolají, ukazuje jejich certifikát. Většinou je to 30 až 45 minut, což je dostatečně dlouhá doba pro případnou evakuaci. Protipožární dveře zabraňují, aby se požár rozšířil do dalších místností a chrání tak nejen interiér, ale především obyvatele. Jedna z podmínek konstrukce takových dveří, je použití protipožární zpěňující pásky po obvodě dveří. Z estetických důvodů je ideální, aby páska byla skryta pod originální hranovací páskou křídla (např. výrobce Masonite). Protipožární vlastnosti dveří si snadno ověříte na identifikačním štítku.

Bezpečnostní parametry vstupních dveří

Dveře do obytného prostoru by vždy měly zaručit bezpečnost obyvatelům, být odolné proti vloupání nebo jejich vylomení. Třída bezpečnosti označuje míru odolnosti proti násilnému vniknutí. Vstupní vchodové dveře by měly být použity od bezpečnostní třídy RC 2 a výše.

Protipožární bezpečnostní dveře poskytují vyšší zabezpečení bytu a většina pojišťoven takto zajištěnou nemovitost zvýhodňuje.

Klima dveře

Správnou volbou do koupelen jsou dveře s úpravou Klima. U nich oceníte hlavně snadnou údržbu, odolnost vůči vlhkosti a mechanickou odolnost. Dveře mají speciální vyztuženou dřevotřískovou výplň, která zabraňuje kroucení a ohýbání dveří způsobených teplotními a vlhkostními rozdíly.

Klima dveře společnosti Masonite jsou k dostání v řadě moderních dekorů, například v odstínu javor, dub kubánský nebo jilm bílý (na obrázku dveře Masonite Klima CPL deluxe jilm bílý)

Akustická odolnost dveří

Také od interiérových dveří můžete očekávat akustickou odolnost. Hluková izolace vnese do vašeho domova pocit bezpečí a soukromí. Protihlukové dveře dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 dB. Nejčastěji se používají dveře s útlumem 27 dB nebo 28 dB, což odpovídá i požadavkům norem. V případě požadavků na vyšší útlum zvuku, je možné instalovat dveře LUME EXTRA Acoustic, které mají hodnotu vzduchové neprůzvučnosti 34-35 dB.

I parametr odolnosti proti hluku si můžete zkontrolovat na štítku dveří – v případě dveří LUME EXTRA Acoustic je hodnota vzduchové neprůzvučnosti 34-35 dB.

Kouřotěsnost dveří

Některé protipožární dveře jsou také kouřotěsné, jiným tato vlastnost chybí – ideální je oba parametry zkombinovat a zvýšit tak bezpečnost vašeho interiéru v případě požáru.  Deklarovaná požární odolnost protipožární dveří zabezpečuje požadavky na omezení šíření ohně mezi požárními úseky. Kouřotěsné dveře bývají doplněny například kovovými zárubněmi s těsněním a padací lištou.

Protipožární kouřotěsné dveře jsou dodávané v různých dekorech i například s hliníkovými ozdobnými páskami. Na obrázku jsou dveře Masonite ALU I CPL premium v dekoru AVOLA.

Varianty speciálních dveří

Speciální vlastnosti dveřím neubírají na designu. Populární jsou tmavé i světlé dekory, například dub přírodní, buk přírodní, borovice finská nebo borovice švédská – tyto dekory jsou čisté, příjemné a nadčasové. Dveře mohou být plné i prosklené.

Konfigurátor dveří

Zmíněné vlastnosti dveří i jejich dekory je možné různě kombinovat a vytvořit si tak speciální dveře na míru, které budou odpovídat vašim požadavkům. Vyzkoušejte on-line konfigurátor vstupních dveří Masonite.

Navštívit můžete i showroom společnosti Masonite v Praze, kde si dveře můžete prohlédnout a zároveň využít odborného poradenství.  Na www.masonite.cz naleznete další vzorkovny dveří Masonite po celé České republice.