Důmyslné kuchyňské systémy šetří váš prostor i čas

Žijeme v době, kdy se ledničky připojují k internetu a troubu můžeme ovládat pohodlně z pohovky pomocí telefonu s Bluetooth. A protože jsou inteligentní kuchyňské spotřebiče dnes již samozřejmostí, je tedy nejvyšší čas způsobit revoluci i v úložných systémech vaší kuchyně. Ideální je, svěřit se do rukou odborníků, kteří mají s plánováním a realizací kuchyní, třeba i v atypických prostorách, prokazatelné zkušenosti.

0

“Žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu,” řekl kdysi irský spisovatel a dramatik G. B. Shaw. My mu dáváme za pravdu, ale zároveň si uvědomujeme, že najít prostor pro všechny hrnce, pánve, talíře, suroviny atd., které jsou pro přípravu dobrého jídla nezbytné, je obzvlášť v malých kuchyních často oříšek. Jen málokomu svými rozměry a vzhledem vyhovují sektorově vyráběné kuchyně, a to samé platí i o předem připravených kuchyňských systémech. Ty si sice můžete sami podle svých možností poskládat dohromady a vytvořit tak požadovaný tvar, vždy jde ale o předem vyrobené skříňky a police, jejichž rozměry nelze měnit, a tak s jejich pomocí jen těžko dokážete efektivně využít opravdu každý centimetr vaší kuchyně.

Chytrým řešením jsou tedy kuchyňské systémy, které jsou “ušity” přímo na míru prostorovým dispozicím vaší kuchyně. A nezáleží přitom vůbec na tom, zda vybavujete malou kuchyni v městském bytě nebo velkoryse prostornou místnost vašeho nového domu.

Na prvním místě jsou samozřejmě spotřebiče a jejich zakomponování do prostoru kuchyně:

  • Budou vestavné?
  • Budete potřebovat americkou lednici nebo vám bude stačit standardní?
  • Vejde se do vaší kuchyně trouba na pečení a mikrovlnka nebo raději zvolíte chytrou troubu, která umí zastat obě funkce najednou, a tak šetří váš prostor?
  • Dáte přednost indukční plotýnce nebo plynové?
  • Jakou šíři bude mít myčka?
  • Budete mít umyvadlo normální nebo rohové?

Stejně tak je ale třeba si dobře rozmyslet prostorové uspořádání skříněk, skříní a dalších úložných systémů vaší kuchyně:

  • Bude vaše kuchyně v jedné linii, do L, do U nebo dokonce s ostrůvkem?
  • Budou v ní šuplíky, skříňky, police nebo všechno dohromady?
  • Z čeho bude pracovní deska?
  • Moderní nebo klasická? Jak bude nová kuchyň vypadat?

To jsou základní otázky, na které je nutné znát odpovědi předtím, než se vydáte na návštěvu kuchyňského studia. Pořídit si novou kuchyni je totiž něco jako začít nový život – všechno je třeba si dobře rozmyslet, naplánovat a až potom konat, neboť případné chyby by vás mohly hodně dlouho mrzet. Nutné také je, si předem ujasnit, co od své kuchyně vlastně očekáváte a co všechno se do ní má vejít. Pojďme si proto přiblížit, co jednotlivé úložné díly nabízejí.

Spodní kuchyňské skříňky:

Máte-li prostor, vždy raději volte šuplíky před klasickými policovými skříňkami. Šuplíky jsou snadněji dostupné a už se vám tak nikdy nestane, že budete muset přeskládat celou polici, abyste mohli vytáhnout jeden jediný hrnec, který je jako na potvoru zrovna úplně vzadu. Při výběru velikosti šuplíků je nutné zohlednit jejich váhu, která se pod tíhou hrnců a pánví výrazně navýší – to je ale starost, kterou můžete v klidu nechat zkušeným odborníkům z kuchyňského studia. „Do šuplíků se dá jednoduše zabudovat i systém košů na tříděný odpad nebo drátěné či plastové organizéry, a to dokonce přesně v takové barvě, která bude dokonale ladit s celou vaší kuchyní. Důmyslný úložný systém poznáte tak, že dokáže využít opravdu každý kout vaší kuchyně. A to doslovně – máme totiž na mysli spodní rohové skříňky. Ty mohou být vybaveny výsuvnými koši nebo vnitřním otočným systémem, pomocí kterého si vždy přisunete přesně to, co zrovna potřebujete“, říká Zdeněk Tichý z kuchyňského studia Schmidt v Praze.

Horní kuchyňské skříňky

Jestli přemýšlíte nad tím, zda je vhodnější pořídit si otevřené police nebo skříňky, pak zcela určitě volte druhou možnost. Vaše nádobí tak bude chráněno před prachem a mastnotou, které se při vaření nelze vyhnout. Jedna otevřená police, na níž budou stát pomůcky, které potřebujete mít neustále při ruce (jako je třeba sůl a jiné koření), však bude ve vaší kuchyni velmi praktická. Disponujete-li menším prostorem a tápete nad výškou skříněk, pak neváhejte využít opravdu každý centimetr. Pořiďte si skříňky vysoké až do stropu, a to i za cenu toho, že budete potřebovat stoličku, abyste dosáhli do jejich horních polic. Právě horní místa se skvěle hodí k ukládání sezónních potřeb na vaření, jako jsou třeba vykrajovátka na vánoční cukroví, formy na velikonočního beránka apod.

Stále oblíbenějším zavíráním kuchyňských skříněk jsou výklopná dvířka, ať už manuální nebo se sofistikovaným elektrickým pohonem Servo-Drive, díky kterému skříň otevřete jediným dotekem. Skříňky tak nemají na svém povrchu žádné úchyty, což usnadňuje jejich čištění.

 

Potravinové skříně

Klasické potravinové skříně ve svých útrobách skrývají policový systém, ty modernější drátěné koše, které můžete spolu s dvířky všechny najednou vytáhnout. „Ani jedno řešení nepovažujeme za příliš šťastné. Police jsou nepřehledné – hlavně ty v horních a spodních patrech, protože chtě nechtě ztrácíte ponětí o tom, co se nachází v jejich zadních částech. A celo-výsuvný systém (když jsou všechna jeho patra zaplněna potravinami) zase zatíží skříňku natolik, že její otvírání může být velmi komplikované, a to jak z hlediska nutnosti vyvinout k otevření značnou sílu, tak i proto, že kolejnice a pojezdy se vinou velké váhy rychle opotřebují a je nutné je často měnit. Chytré řešení nabízí vnitřní zásuvky, které jsou ukryty za hlavními dvířky skříně. Tyto šuplíky působí vždy uklizeně a mohou být otevírány každý zvlášť, což zaručuje dokonalý přehled o uložených surovinách. Navíc pro ně můžete vybrat z širokého spektra barvu, která bude ladit s vaší kuchyní“, doplňuje opět Zdeněk Tichý.

Nemalou roli hraje při výběru nové kuchyně i její vzhled. S tím vám odborníci na realizace kuchyní zas tak dobře neporadí, závisí totiž na vašem vkusu a osobních preferencích. Je tu ale jedno pravidlo, kterého je dobré se držet – do malých prostor, do nichž neproniká příliš mnoho denního světla, se hodí spíše světlé vybavení, zatímco prostorné kuchyně si mohou dovolit nábytek v tmavých odstínech. V praxi to tedy znamená, že do malých kuchyní se hodí skříňky v bílé, jemných pastelových odstínech, žluté nebo také ze světlého přírodního dřeva či s lesklým povrchem, který prostor rozjasní a s velkými kuchyněmi budou ladit úložné systémy v černé, vínové, modré a jiných elegantních tónech.

Svěřte se do rukou šikovných odborníků a naplánujte společně praktickou a stylovou kuchyň, která vám bude dělat radost po dlouhá léta.

Více inspirace naleznete na stránkách www.schmidt-kuchyne.cz