Chytrá domácnost: Trend, který se stane standardem

Pro mnoho lidí jsou funkce chytré domácnosti těžko představitelnou hudbou budoucnosti. Chytrá elektroinstalace je už ale ve skutečnosti zcela dostupným prvkem, který můžete mít ve svém domě i vy. Přečtěte si, jaké výhody moderní technologie do vašeho domova přinesou.

0
Unsplash.com
Unsplash.com

Zapne topení, když se venku ochladí. Venkovní žaluzie ovládá podle polohy slunce. Když jdete spát, vypne světla po celém domě a zkontroluje, jestli jste nezapomněli zamknout. A jakmile v noci vstanete, zase rozsvítí, ale jen tlumeně, abyste neprobudili ostatní. To a mnohem více umí chytrá domácnost. Je založena na perfektním propojení nových technologií, které se během několika let stanou zcela běžnou záležitostí.

Úspora energií i času

Alfou a omegou chytré domácnosti je automatizace jednotlivých úkonů, které udělá za vás. Tím zvyšuje vaše pohodlí, šetří čas a ve finále i peníze. Při odchodu z domu totiž svůj dům jedním stiskem tlačítka přepnete do takzvaného klidového módu – zhasnou se světla, vypnou se určité elektrické spotřebiče a ztlumí se topení. Navíc máte díky aplikaci dokonalý přehled o tom, jakou máte spotřebu energií a vody. Ovládání v mobilu také umožňuje řídit na dálku garážová vrata, osvětlení nebo sledovat senzory hlídající bezpečnost domu.

Technologie jako přirozená součást domu

Vedle pohodlí a úspory energií přináší chytrá elektroinstalace do lidských domovů především bezpečnost a jistotu. Pokud například začne ve vašem domě v noci hořet, automaticky se rozsvítí světla, rozezní siréna a systém sám zavolá hasiče. Díky klidovému módu si pak nemusíte dělat v práci starosti, že jste zapomněli vypnout žehličku nebo nezamkli. Stejně jako ostatní zařízení ani chytrá domácnost není bezporuchová. Jakmile ale v domě něco přestane fungovat, stačí zavolat opraváře, který dá všechno zase do pořádku. Chytré technologie ve vašem domově můžete navíc v případě nutnosti kdykoliv vypnout.

Přemýšlíte, na kolik taková chytrá domácnost vyjde? Samozřejmě závisí na rozloze domu i množství funkcí, které budete chtít. Cena se však pohybuje od 80 000 korun až do stovek tisíc korun. Je to ale investice, která se vám rozhodně vyplatí. Vše navíc můžete zafinancovat hypotékou, o kterou si dnes lze zažádat nejen při nákupu nemovitosti, ale také když ji chcete modernizovat.