Češi v létě bojují s horkem v domácnostech, každý druhý má i kvůli tomu zatepleno

Horko uvnitř bytu či domu v létě vadí 61 % Čechů. Podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR přitom 98 % Čechů zkouší různé metody na ochlazování svého těla – větrání, minimální odívání nebo pití chlazených nápojů. Přitom trvalým řešením pro udržení komfortní teploty interiéru je kvalitní zateplení, které v létě pomáhá ochlazování interiéru, v zimě zase brání úniku tepla ven.

0

Pobyt v přehřátých interiérech dokáže v letních měsících výrazně znepříjemnit domácí pohodu. Optimální teplota v obývací místnosti by měla být 20–21 °C. V okamžiku, kdy venku panují tropická vedra, však teplota stoupá i v domech. „Podle našeho aktuálního průzkumu 61 % Čechů má doma horko, které jim vadí, dalších 27 % vyšší teploty sice pociťuje, ale nijak zásadně je neomezuje,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR. Jen 13 % respondentů nemá podle svých pocitů doma v létě horko.

Optimální teploty v místnostech

Obývací pokoj 20–21 °C
Ložnice 16–18 °C
Kuchyně 18 °C
Chodba, schodiště 10–15 °C
Koupelna 24 °C

Letní horka v domácnostech přitom snášejí hůře muži (64 %) než ženy. „Nejvíce jsou na domovní teploty, citliví lidé ve věku 27 – 35 let. Horko doma vadí 70 % z této skupiny respondentů,“ upřesňuje Pavel Zemene. Se stoupajícím věkem jsou pak lidé více tolerantní a po 54. roce si na něj stěžuje jen 54 %.

Triky a rady jak na to

Tipů a triků, jak odolat letním vedrům, je celá řada. Tím nejčastěji využívaným, na který sází 63 % respondentů, jsou otevřená okna v noci, která přes den opět zavřou. Okna jsou ostatně nejvariabilnější řešení – 39 % Čechů větrá jen ráno a večer, 29 % má zavřená okna a zatažené žaluzie, stejné procento naopak větrá celý den a 26 % na celý den okna zavře bez dalšího zatemnění. Necelá polovina z dotazovaných pije chlazené nápoje nebo používá větrák. „Mezi kurióznější rady patří např. odchod z domu nebo zabalení se do látky namočené ve studené vodě,“ říká Pavel Zemene.

Přestože kvalitní zateplení poskytuje domu či bytu značné výhody, čtvrtina Čechů netuší, že by mohlo pomoci i zlepšení tepelného komfortu v létě. Výhody zateplení však mezi veřejnost přeci jen pronikly a i kvůli letním horkům má zatepleno již 46 % respondentů. „Dalšími kvalitami, které zateplení majitelům objektů přináší, je snižování možnosti vzniku plísní na vnitřním povrchu obvodových stěn, ochrana proti vnějšímu hluku nebo pozitivní vliv na zdraví lidí. Dále zlepšuje estetický vzhled budovy a zvyšuje její hodnotu, snižuje emise skleníkových plynů z budov a tím chrání životní prostředí,“ vyjmenovává kvality zateplení Zemene. Ideálním řešením snížení vnitřní teploty interiéru v létě je kombinace zateplení a vnějšího stínění oken.

Pěnový polystyren – jednička na trhu

Ze statistik roční spotřeby pěnového polystyrenu vyplývá, že se jedná o dlouhodobě nejoblíbenější izolační materiál na trhu. Nejčastěji je využívaný jako izolační materiál při zateplení fasád a plochých střech. „Oblíbenost polystyrenu pramení z jeho vlastností, mezi něž řadíme pevnost, lehkost, vysokou odolnost a životnost minimálně 50 let. Vedle toho má vynikající mechanické a tepelně izolační vlastnosti, které na rozdíl od jiných izolačních materiálů neztrácí a v průběhu času si je plně zachovává,“ uzavírá Pavel Zemene.

O průzkumu

Průzkum Sdružení EPS ČR realizovala agentura IPSOS za pomoci nástroje Instant Research v červnu 2018. V on-line dotazníku odpovídalo 525 respondentů ve věku 18 až 64 let z celé České republiky.