Ceny nemovitostí stále rostou, jde o finanční bublinu?

Kdo nyní uvažuje o vlastním bydlení, toho rozhodně nepotěší vývoj cen nemovitostí. O něm se dá říci jenom jedna jediná věc. Jaká? Že ceny velmi výrazně stoupají. Na to má vliv hned několik věcí a finanční bublina mezi ně zcela logicky patří. Podívejte se s námi na to, proč ceny stoupají, a jak řešit situaci spojenou s koupí domu nebo bytu, když už hypotéka nedokáže financovat jejich stoprocentní hodnotu.

0

Na ceny nemovitostí má vliv i zaměstnanost

Jsou lokality, kde je skutečně velmi nízká nezaměstnanost a kam se lidé zcela pochopitelně sjíždějí za prací. Pokud nejde jenom o krátkodobé pracovníky, je pochopitelné, že si zde budou chtít najít své domovy. K financování pronájmu jim na začátku stačí půjčky bez registru a SOLUSU, díky kterým získají peníze na první nájmy, kauci a vybavení. Po několika měsících či letech se mohou rozhodnout bydlet ve vlastním. A jelikož poptávka po nemovitostech je vysoká, pochopitelně se to podepisuje i na jejich ceně. Typickými lokalitami je třeba:

  • Rychnovsko
  • Vrchlabí
  • Mladá Boleslav

Vysoká poptávka v žádaných oblastech

Dalším důvodem, proč jsou ceny natolik vysoké, je vysoká poptávka v některých oblastech, jako jsou třeba větší města a vyhledávané lokality. A čím větší je poptávka, tím více si mohou současní majitelé nemovitostí dovolit navýšit cenu. Případným zájemcům tak často nezbývá vzít si hypotéku na mnohem vyšší částku, než zamýšleli. A ani to nemusí stačit, tak využívají různá srovnání půjček, aby si mohli vzít i další peníze. Když se na ceny v žádaných oblastech podíváme, tak není nic neobvyklého, že šly nahoru i o několik stovek tisíc. A to se bavíme spíše jenom o menších bytech. Zde jde o pochopitelný ekonomický jev, který se však může otočit. A to samozřejmě ve chvíli, kdy poptávka klesne. Rázem začnou klesat i ceny.

Stále dobrá dostupnost nemovitostí

Podívejme se také do minulosti, jelikož i ta má vliv na to, proč ceny nemovitostí stouply a v podstatě stále ještě rostou. V minulosti totiž nebylo žádným problémem získat hypotéku. Mezi hlavní pozitiva patřilo:

  • Financování stoprocentní hodnoty nemovitosti
  • Vysoká benevolence při schválení
  • Rychlé vyřízení

Dalo by se říci, že hypotéky byly rozdávány téměř jako na běžícím pásu. A to se začalo podepisovat na ceně nemovitostí, které postupně rostli. A lidem to často bylo jedno, jelikož peníze dostali a tak se jenom smířili s tím, že budou déle splácet. Navíc byly hypotéky velmi výhodné, což znamenalo úroky v řádech nejnižších jednotek procent. Když se podíváte na půjčky finmoney.cz online, bude vám jasné, že takovým úvěrům nemohl nikdy nikdo konkurovat. A právě toto způsobilo růst cen. I když se podmínky pro hypotéky už změnily, ceny stále postupně rostou, jelikož se rozhodně nedá a nedalo očekávat, že by se vše ze dne na den vrátilo takzvaně k normálu.

Snaha svézt se na současném trendu

Důvodem, proč spojujeme ceny nemovitostí s finanční bublinou je jednoduše i to, že se chce každý svézt na současném trendu. To, že budou lokality, kde ceny budou stoupat v závislosti na poptávce, to je pochopitelné a neměnné. U těch ostatních ale daná bublina zcela jistě splaskne. Důvody, proč ceny tolik rostou, jsou celkem pochopitelné. Každý se chce takzvaně svézt na současném trendu. Když lidé vidí, že ceny nemovitostí stoupají, tak se sami také rozhodnou, že tu svou prodají. A to proto, aby vydělali. A když vidí ceny okolo, logicky se nebojí nasadit ji pořádně vysoko. A takto to pokračuje a pokračovat bude. A to doslova do doby, dokud daná bublina nesplaskne. Bude to spojeno spíše s tím, že se lidem už více vyplatí vlastní dům postavit. A najednou začnou ceny nemovitostí padat, v zájmu získat každého kupujícího.