Zabouchnuté dveře řešte v klidu
Stojíte na chodbě před zabouchnutými dveřmi, protože jste si nevzali klíče, když jste šli vynést koš? Takovou situaci chce zažít jen málokdo, přesto k ní dochází poměrně často. Co ale dělat, když všechny důležité věci včetně telefonu máme uvnitř bytu? Základem je nepanikařit, což se samozřejmě snadno radí a hůře dodržuje:
- Nesnažte se dveře vyrazit nebo otevřít hrubou silou.
- Zamyslete se, zda nemá klíče od bytu někdo ze sousedů nebo správce domu.
- Pokud máte telefon, obvolejte další členy rodiny.
- Nepodnikejte horolezecké akce s přelézáním balkonů. Ušetřených pár tisíc za zámečníka za úraz nestojí!
- Vyčerpali jste všechny možnosti získání klíčů? Pak je čas povolat zámečníka.
V domácím oblečení na studené chodbě hraje každý především o čas. I tak byste ale neměli volat na první číslo, které vám internet nabídne. Řada pochybných firem těží ze stresu a časové tísně volajících a za otevření si účtuje částky, které neodpovídají trhu. Pokud nemáte prověřené doporučení na zámečníka, přečtěte si nejdříve alespoň recenze a porovnejte ceníky více firem.
„Zámečník by nám předem měl sdělit cenu, kterou nás otevření dveří bude stát – cena se odvíjí především od typu zámku a dveří. Na místě se samozřejmě může lehce lišit, nicméně platí, že navýšení by nemělo přesáhnout 10 % původní částky,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.
Prevence? Pomůže zámek s olivou nebo prostupovou spojkou
Staráte se pravidelně o zámky v domácnosti? Není nutná složitá údržba na týdenní bázi, naopak – stačí je dvakrát ročně ošetřit mazivem určeným právě do zámků. A proč se to vyplatí nepodcenit? Udržovaný zámek se jen tak nezasekne, neusadí se v něm tolik nečistot a riziko, že se jednoho dne prostě nebudete moci dostat domů, tak výrazně klesá.
Stejně tak byste se měli v rámci prevence zaměřit i na kvalitu a typ samotných zámků. Pokud je zevnitř dveří zabouchnutý klíč a v zámku běžná vložka, už s tím nic nenaděláte. Můžete ale sáhnout třeba po cylindrické vložce s olivou, kterou už s klíčem nezabouchnete. Samozřejmě by takovýto zámek měl být certifikovaný alespoň ve třetí třídě odolnosti.
„Velmi dobrou volbou je vložka s takzvanou prostupovou spojkou. Díky ní lze totiž otevřít zámek i v případě, že je z druhé strany klíč. Toto řešení ocení třeba rodiče malých dětí, které si rády s klíči i zavíráním v nestřežených chvilkách hrají,“ doplňuje Neuvirt.
Chystáte se na výměnu zámku? Zvládnete to i svépomocí
Pokud vás představa zaseknutého zámku nebo zabouchnutých dveří tak trochu děsí, případně už občas řešíte špatné zavírání, raději výměnu zámkové vložky neodkládejte. Nejde totiž o nic složitého a nemusíte si na ni zvát zámečníka. Řiďte se rozměry dveří a kování a s výběrem si nechte poradit ve specializovaném obchodě. Kvalitní a certifikovaný zámek seženete už za cenu do 1 500 korun, což je ve srovnání s výjezdem zámečníka rozhodně ta lepší varianta.
„Kvalitní zámek s bezpečnostní certifikací by měl být ve vchodových dveřích standardem. Ostatně počítá s tím i drtivá většina pojišťoven, které pak v případě nevyhovujícího zámku mohou krátit pojistné plnění, pokud dojde k vloupání. Znát podmínky pojištění domácnosti se ale vyplatí i v případě zabouchnutých dveří – smlouva totiž často zahrnuje i uhrazení výjezdu,“ zakončuje Neuvirt.