Sedm kroků pro údržbu a zazimování zahradní techniky

Celé léto nám věrně sloužily. Nyní je čas, abychom se postarali my. Jen tak se budeme moci spolehnout, že nám bude perfektně sloužit řadu let. Jak tyto důležité zahradní pomocníky udržet v dobré kondici?

0

1. Bezpečnost především

Základní pravidla bezpečnosti práce je třeba dodržovat jak při používání, tak i při čištění veškerých strojů. Údržbové práce je proto nutné provádět v klidu při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky.

2. Čištění

Při práci se zahradní stroje zašpiní a tak by čištění mělo být samozřejmostí po každém použití. Nejde pouze o estetické hledisko, ale o ochranu proti korozi. Některým částem strojů je před zazimováním potřeba věnovat větší pozornost – různým otvorům, záhybům a sekacím nožům. Na plastové součástky stačí použít navlhčený hadřík a po omytí stroj do sucha utřít. Pokud jsou na stroji mastná místa, snadno je vyčistíte benzinem. Pozor si dejte i na zbytky trávy nebo větviček – zadržují vlhkost a látky, které obsahují, jsou korozivní. Proto se sekačky a zahradní nářadí musí čistit nejlépe hned po použití, dříve než nečistot na stroji zaschnou. U motorových pil je nejjednodušší vyfoukat piliny kompresorem.

3. Základní prohlídka stroje a jeho částí

Po očištění stroje ho důkladně prohlédněte a zjistěte jeho opotřebení nebo eventuální poškození. U sekaček věnujte pozornost zapalovací svíčce a vzduchovému filtru. Vyčistěte je a případně vyměňte za nové. U traktorů a riderů, pokud je nevyužijete i v zimě, dobře zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou poškozené nebo opotřebené. U motorových pil věnujte pozornost opotřebení řezacích částí, které budou potřebovat nabrousit.

4. Palivo a mazání strojů

U zahradních strojuů poháněných benzínem nebo jeho směsí s olejem, které neslouží celoročně jako ridery nebo traktory, před zazimováním nebo při delším odstavení vyprázdněte palivovou nádrž. Pokud totiž ponecháte palivo například v nádržce sekačky či vyžínače během zimního skladování, může jít na jaře špatně nastartovat nebo může dojít k poškození motoru, protože benzín ztrácí svoji kvalitu.

V nádrži nových strojů je také možné ponechat alkylátové palivo, například XP Power, který má delší stálost a méně emisí. Navíc ochrání palivový filtr stroje. Řetězové pily pohání směs oleje smíchaného s benzinem, která se může časem měnit po stránce kvality. Maximální doba pro uchování namíchané směsi je 6 týdnů. U stále populárnějších akumulátorových výrobků je to jednoduší – stačí pouze dobíjet baterii.

5. Promazání a impregnace

Nezapomeňte také všechny pohyblivé části zahradní techniky (ocelová lanka, ložiska a další) důkladně promazat olejem nebo plastickým mazivem. Kryt a nože sekačky je možné ošetřit a naimpregnovat antikorozním sprejem. Řetěz motorové pily vyperte v olejové lázni, speciálně pokud používáte biologicky odbouratelný olej.

6. Pro řezací části strojů

Údržba řezacích částí zahradních strojů a nástrojů spočívá v jejich broušení. Tomu je třeba věnovat pozornost především u motorové pily, aby vždy byla ostrá jako břitva. U strojů sekajících pomocí struny je profesionálním trikem strunu vyjmout a nechat ji den namočenou ve vodě. Tím si udrží svou pružnost, snese větší napětí a vydrží déle.

7. Uskladnění zahradní techniky

Zahradní techniku nejen přes zimu skladujte v suchých a dobře větraných prostorách. Proti prachu ji můžeme chránit speciálními prodyšnými plachtami. Startovací baterii nabijeme a uložíme na místě, kde nemrzne.

Sedm základních kroků pro zimní péči o zahradní techniku připravili odborníci ze servisních středisek Husqarna.